<strong>Kilkuset zwolenników kreacjonizmu, tj. poglądu, że powstanie życia na Ziemi było aktem twórczym, zgromadziła w Pradze pierwsza tego rodzaju konferencja w Europie Środkowowschodniej. Czescy naukowcy zbojkotowali to wydarzenie, uważając, że kreacjonizm nie ma podstaw naukowych.</strong>
Na konferencję "Darwin a inteligencja" do Pragi przyjechało ok. 700 naukowców z USA, Europy i Afryki. Wśród nich byli m.in. eksperci od matematyki, biologii molekularnej i biochemii.
Wszyscy oni uważają, że teoria ewolucji nie jest w stanie wyjaśnić początków życia ani pojawienia się na Ziemi wysoko rozwiniętych gatunków. Jak podkreślają, życie jest zbyt skomplikowane, aby mogło rozwijać się na drodze ewolucji; musiała w tym "maczać palce" jakaś siła wyższa.
Współcześni kreacjoniści uważają, że za powstanie świata odpowiada istniejąca we wszechświecie inteligencja. Jej działanie nazywają "inteligentnym planem".
Krytycy tego stanowiska nazywają je kreacjonizmem (tj. poglądem, według którego świat i życie zostały stworzone przez Boga) w nowym opakowaniu.
Według kreacjonistów, darwinizm jest nie tylko całkowicie bezradny wobec faktu powstania życia, ale nie potrafi wyjaśnić, dlaczego rozwijało się ono w kierunku postępującej organizacji. Prawdopodobieństwo przypadkowego powstania pierwszej komórki znany brytyjski astronom Fred Hoyle porównuje do powstanie Boeinga 747 na skutek tornada wirującego na złomowisku.
Kreacjoniści zwracają też uwagę, że przez długi czas teoria ewolucji była ucieleśnieniem postępu i walki z dominacją religii nad nauką, i z czasem stała się "świętą krową" - swego rodzaju dogmatem, którego kwestionować nie wypadało.
Prezes Czeskiej Akademii Nauk Vaclav Paczes określił konferencję "Darwin a inteligencja" jako "bezużyteczną". Jego zdaniem "to, że nie potrafimy jeszcze wyjaśnić pochodzenia życia na Ziemi, nie oznacza, że istnieje Bóg, który je stworzył".
Jeden z uczestników konferencji - dyrektor Centrum Nauki Kultury uniwersytetu Cambridge, Stephen C. Meyer twierdzi jednak, że "inteligentny plan" ma podstawy w naukowych odkryciach na polu biochemii, biologii molekularnej, paleontologii i astrofizyki. Uważa też, że choć "naukowcy kwestionujący darwinizm są w zdecydowanej mniejszości, ich liczba szybko rośnie". (PAP)
jjj
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.