Międzynarodowym symbolem Chin może wkrótce stać się drzewo miłorzębu (gingko biloba) - relikt ery mezozoicznej, znany z leczniczych właściwości. Jak podaje chińska agencja prasowa Xinhua, za uznaniem tego drzewa za narodowy symbol Chin opowiedziało się 99 procent ankietowanych Chińczyków. W sondażu, przeprowadzonym przez resort leśnictwa wzięło udział ponad 1,7 miliona osób.
Decyzję o tym, czy miłorząb stanie się symbolem Chin, będzie musiał podjąć parlament, Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych. Miłorząb ma jednak konkurencję w postaci sosny, cyprysu, topoli i wierzby.
Miłorząb to dwupienne drzewo o wysokości dochodzącej do 40 metrów. W stanie dzikim występuje tylko w górskich lasach wschodnich Chin. Zdaniem naukowców, drzewo to pojawiło się już 270 milionów lat temu. Jego liście mają właściwości lecznicze (m.in. poprawiają mikrokrążenie).
Drzewo od ponad półtora tysiąca lat sadzone było w miejscach kultu w Chinach i w innych krajach Azji, głównie przy świątyniach buddyjskich. HB
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.