"Junk-job", czyli zjawisko nisko płatnej pracy

"Junk-job" znaczy po polsku "praca-śmieć". Termin ten, utworzony w latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, odnosi się do nisko płatnej nie prestiżowej pracy, monotonnej i wiążącej się z małymi możliwościami rozwoju zawodowego. Zjawisko "junk-job" od początku lat 90. dotyczy także naszego kraju.

Wyniki pierwszych w Polsce badań naukowych nad tym zjawiskiem przedstawią w piątek, w ramach IX Festiwalu Nauki w Warszawie, pracownicy Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Socjolodzy poddali badaniu polskich pracowników supermarketów, barów i restauracji typu fast-food oraz firm ochroniarskich, a także pracujących studentów.

Jak wyjaśnia mgr Piotr Ostrowski z IS UW, termin "junk-job" powstał w latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych; zjawisko to jest charakterystyczne dla aglomeracji miejskich w krajach, gdzie podstawę gospodarki stanowi działalność w sektorze usług.

Badania nad "junk-job", pod nadzorem prof. Wiesławy Kozek, prowadzone były przez studentów i pracowników IS UW od lutego do maja tego roku. Badania ankietowe w ramach tego projektu objęły ponad 50 przedstawicieli nisko płatnych zawodów z Warszawy i kilku innych miast, m.in. Radomia i Włocławka.

"W badaniu IS UW ankietowanych pytano między innymi, jak wygląda ich praca; czy im się podoba; czy chcieliby zmienić tę pracę na inną i czy robią coś w tym kierunku; czy są zadowoleni ze swoich zarobków" - informuje Ostrowski. "Większość przebadanych to osoby z wykształceniem średnim, choć był wśród nich także jeden doktor nauk humanistycznych, pracujący w firmie ochroniarskiej" - zdradza.

Najbardziej zadowoleni z wykonywanej pracy okazali się w badaniu IS UW pracownicy supermarketów, najmniej natomiast - pracownicy restauracji i barów typu fast-food.

Ankietowani narzekali zazwyczaj na niskie zarobki, jednak przyznawali, że brak pieniędzy zmusił ich do podjęcia takiej pracy. Byli także mało wyrozumiali dla polskich bezrobotnych. Większość badanych podkreślała, że jeśli ktoś stara się, to ma szansę znaleźć w Polsce jakąś pracę, choćby nisko płatną, oraz że bezrobocie jest w Polsce nierzadko efektem lenistwa.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

22 września 2005

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Starzejemy się - mediana wieku w Polsce zwiększyła się do prawie 43 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera