Okulary mogą ostrzegać przed udarem cieplnym

Podrasowane okulary przeciwsłoneczne mogą oceniać temperaturę mózgu, a nawet zapobiegać udarowi cieplnemu - informuje serwis \"Wired News\".

Udar cieplny może zagrażać życiu. Pod wpływem przegrzania pojawia się ból głowy, a następnie nagła utrata przytomności, skóra staje się czerwona, gorąca i sucha, tętno szybkie, a temperatura bardzo wysoka. Konieczna jest szybka pomoc lekarska i doraźne oziębienie ciała, na przykład przez owinięcie wilgotnym prześcieradłem.

Okulary TechXtreme firmy GMIMedical Instrumentation nie dopuszczają do takich sytuacji. Mają one wbudowany w część nosową czujnik, który ocenia temperaturę mózgu. Rezultaty są przesyłane bezprzewodowo do cyfrowego wyświetlacza zegarka.

Okulary te mogą ocalić życie sportowców, robotników budowlanych, strażaków, hutników i wszystkich innych osób, narażonych na udar cieplny. Jak wynika z niedawno opublikowanych danych Center of Disease Control and Prevention, udar cieplny spowodował w ostatnich 23 latach więcej ofiar śmiertelnych niż tornada, pioruny, powodzie i trzęsienia ziemi łącznie.

Wynalazek oparto na odkryciu Marca Abreu z Yale University. Dowiódł on, że temperatura w bliższych nosowi kącikach oczu ma ścisły związek z temperaturą mózgu. Nie ma tam bowiem izolującej warstwy tłuszczu, jest za to wiele naczyń krwionośnych przenoszących ciepło.

Pokazujący temperaturę zegarek ma dwa alarmy. Ostrzegają one gdy temperatura mózgu niebezpiecznie wzrasta. Dzięki automatycznemu wyłączaniu się czujnika przy składaniu okularów bateria wystarcza na 700 godzin.

Podobna technika została już wcześniej wykorzystana do monitorowania temperatury ciała pacjentów podczas operacji chirurgicznych. Firma GNI Medical myśli o zastosowaniu tej metody także do regulowania chłodzących materaców dla ofiar poparzeń, a nawet o bardziej efektywnej klimatyzacji samochodów. PMW

* * *

Tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP: http://nauka.pap.net.pl

20 września 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera