Niezależne Forum Akademickie krytycznie wobec Prawa o szkolnictwie wyższym

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym zaspokaja interesy tylko części środowiska naukowego, czyli władz akademickich, uczestniczących w pracach nad projektem - napisali w liście do marszałka Sejmu przedstawiciele Niezależnego Forum Akademickiego (NFA). http://www.nauka-edukacja.p4u.pl/index.php NFA jest stowarzyszeniem działającym na rzecz podnoszenia jakości nauki i edukacji w Polsce. Wprowadzenie przez posłów do projektu zmian, godzących w grupowe interesy rektorów, spowodowało wycofanie poparcia dla projektu przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). http://www.krasp.org.pl/indexb.html Także przedstawiciel prezydenta RP w pracach nad projektem ustawy, prof. Jerzy Woźnicki zrezygnował ze swej funkcji - przypomniano w piśmie.

\"Projekt przygotowany przez rektorów (...) znakomicie zabezpieczał pracodawców akademickich. Nie był jednak akceptowany przez sporą część środowiska akademickiego, reprezentowanego przez nauczycieli akademickich (...), których interesy nie zawsze pokrywają się z interesami pracodawców\" - zauważają autorzy listu.

Autorzy pisma wytykają protestującym rektorom, iż ci \"odmawiają ministrowi prawa usuwania rektora naruszającego prawo, ale umożliwiają sobie usuwanie niewygodnych nauczycieli akademickich, którzy - zgodnie z ustawą - nawet nie mieliby prawa korzystania z pomocy mediatora akademickiego w przypadku konfliktu z pracodawcą - rektorem (...)\" - napisano w liście.

W zapisach ustawy wystąpiła \"nadreprezentacja korporacji profesorskiej\" (m.in. w postaci KRASP, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego czy Państwowej Komisji Akredytacyjnej), \"przy nikłej reprezentacji nauczycieli akademickich\" - uważają autorzy pisma.

Zdaniem NFA, niedobrze byłoby, gdyby polski parlament zaakceptował projekt ustawy, \"petryfikujący obecny, nader osobliwy w skali światowej system szkolnictwa wyższego\".

Konieczne jest za to \"rozpoczęcie prac nad kompleksową ustawą o szkolnictwie wyższym, stopniach naukowych, finansowaniu nauki i edukacji, która uwzględni sprawdzone standardy systemu anglosaskiego\" (np. większa niezależność pracowników naukowych od władz uczelni - NWP).

\"Nowa ustawa powinna sprzyjać rozwojowi nauki i edukacji w Polsce, a nie tylko jednej korporacji, pracodawców akademickich\" - podkreślili autorzy listu.

Pismo trafić ma do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Kancelarii Prezydenta RP, ministra edukacji, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, KRASP i Fundacji Rektorów Polskich.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

9 marca 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera