Dzieci regularnie narażone na dym tytoniowy są później trzy razy częściej narażone na raka płuc niż dzieci rodziców niepalących - informują naukowcy z Imperial College.
Szczególnie duży wpływ spędzanego w kłębach dymu dzieciństwa stwierdzono w przypadku osób, które później same nie paliły. U wielu z nich rozwinął się rak płuca, rak krtani, jamy ustnej i inne nowotwory związane z paleniem oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
W przypadku osób palących, bierne palenie w dzieciństwie zwiększało zagrożenie zwłaszcza chorobami układu oddechowego - prawdopodobnie z powodu wczesnego uszkodzenia płuc. PMW
* * *
Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP http://nauka.pap.net.pl
5 lutego 2005
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.