Bandaże okrywające egipskie mumie kryją wiele podróbek i defektów. Wśród okazów kolekcji w Field Museum w Chicago wykryto je niedawno dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu rentgenowskiego.
Wykorzystując nowoczesne urządzenia naukowcy \"prześwietlili\" zmumifikowanego kota, datowanego na około 500 r. p.n.e. Okazało się, że mumia zawierała gałązki i bawełnę, i... ani kawałka kocich szczątków.
Osoba, która to kupiła, prawdopodobnie traktowała go jako ofiarę dla bogini Bastet o głowie kota. Jak wyjaśniają badacze, standardy \"produkcji\" mumii w Egipcie zaczęły spadać w czasach XXV i XXVI dynastii. ZAN
* * *
Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP http://nauka.pap.net.pl
25 stycznia 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.