Polacy w Konkursie Prac Młodych Naukowców UE

Łagodzenie stresu u psów przy pomocy muzykoterapii, odkrycie nietypowego \"układu podwójnego gwiazd zakrywających się\" oraz ustalenie wpływu herbicydu \"Ekspert\" na grzyba owadobójczego - to projekty badawcze, które będą reprezentować Polskę w europejskim finale Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej http://europa.eu.int/comm/research/youngscientists/ w Moskwie.

W piątek w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN http://www.ibb.waw.pl/ w Warszawie ogłoszono zwycięzców polskich eliminacji konkursu, organizowanego co roku przez Komisję Europejską.

Spośród 44 prac nadesłanych na konkursowe eliminacje przez najmłodszych polskich naukowców - uczniów liceów i studentów pierwszego roku - wyłoniono 14.

Z tych wybrano następnie trzy najlepsze, które będą reprezentowały nasz kraj podczas europejskiej rywalizacji, w dniach 17-22 września tego roku w Moskwie.

Jury, pod przewodnictwem prof. Jana Madeya z Instytutu Informatyki UW http://www.mimuw.edu.pl/wydzial/instytuty/iinf/ zakwalifikowało do polskiego finału: jedną pracę z astronomii, sześć z biologii, dwie z chemii, jedną z ekologii, dwie z fizyki, jedną z informatyki i jedną z matematyki. Spośród nich wyłoniono trzy najlepsze.

Polskę reprezentować będą w Moskwie młode badaczki:

* uczennica trzeciej klasy II LO im. Mieszka I w Szczecinie http://www.lo2.szczecin.pl/ KAJA GIŻEWSKA - autorka pracy na temat prób łagodzenia stresu u psów w schronisku przy zastosowaniu muzykoterapii (m.in. utworów Roberta Schumanna);

* uczennica trzeciej klasy VI LO im. St. Czarnieckiego w Szczecinie KAMILA ZAPALOWICZ - autorka pracy na temat \"wpływu herbicydu Expert Met 56 WG na grzyba owadobójczego Metarhizium flavoviride\";

* oraz studentka I roku astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika http://www.umk.edu.pl w Toruniu AGATA KARSKA - autorka odkrycia i badań nietypowego układu podwójnego gwiazd zakrywających się.

Podczas piątkowej uroczystości w Warszawie młodzi naukowcy odebrali także nagrody Ministra Nauki i Informatyzacji http://www.mnii.gov.pl

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej organizowany jest przez KE od 1989 roku. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, ekonomiczne, społeczne i technikę. Biorą w nim udział kraje UE i stowarzyszone.

Ideą konkursu jest promocja zainteresowań naukowych i badawczych wśród młodzieży - jako część Programu Zwiększania Ludzkiego Potencjału Badawczego http://europa.eu.int/comm/research/improving.html (IHP).

Polska będzie uczestniczyć w tym konkursie po raz jedenasty. Dotychczas pracom naszych reprezentantów przyznano 13 nagród głównych: dwie pierwsze, pięć drugich i sześć trzecich.

Organizatorem polskich eliminacji do konkursu jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci http://www.fundusz.org/

Przydatna strona - Cordis IHP http://www.cordis.lu/improving/

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

17 stycznia 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2025. Gala finałowa Nagrody Przewroty za nowatorskie inicjatywy edukacyjne, w Warszawie, 23 bm. (ad) PAP/Tomasz Gzell

    Centrum Nauki Kopernik po raz drugi przyznało Nagrodę Przewroty odważnym inicjatywom edukacyjnym

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Mądre Książki Roku 2024: o komórkach ludzkiego ciała i historii Polski dla dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera