Komórki macierzyste z ludzkich mięśni szkieletowych mogą dać początek komórkom tkanki nerwowej - dowodzą badacze z Włoch.
W ten sposób mięśnie szkieletowe dorosłej osoby mogłyby być dobrym źródłem komórek wykorzystywanych w leczeniu schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.
Mięśnie te posiadają bowiem komórki macierzyste, z których w wypadku uszkodzenia mięśnia mogą powstać nowe włókna mięśniowe. Są to tzw. komórki satelitarne, które zachowały cechy zarodkowych komórek macierzystych tkanki mięśniowej. JJJ
* * *
2 grudnia 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.