Po ponad trzydziestoletniej nieobecności w Polsce pojawiły się pierwsze susły moręgowane.
Do zoo w Poznaniu http://www.zoo.poznan.pl/ przyjechała pod koniec lipca ze Szwajcarii pierwsza partia tych zwierząt.
Ich potomstwo będzie wypuszczane na wolność w województwie opolskim, gdzie susły obserwowano po raz ostatni.
PROGRAM SUSEŁ
Jak mówi prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody (PTOP) \"Salamandra\" http://www.salamandra.org.pl/ Andrzej Kepel, przyjazd dziesięciu susłów z zoo w Bernie http://www.tierpark-bern.ch/ rozpoczął zasadniczy etap koordynowanego przez towarzystwo programu \"Suseł\".
\"Ma on przywrócić naszej rodzimej przyrodzie małego, sympatycznego ssaka - susła moręgowanego\" - wyjaśnia Kepel.
Jedno z dziesięciu zwierzątek nie przetrzymało niestety trudów podróży.
Do pozostałych dziewięciu, które są zaczątkiem hodowli w sierpniu dołączy kolejna grupa, ok. 50 susłów, tym razem z zoo w Budapeszcie http://www.zoobudapest.com/
MORĘGOWANY I PEREŁKOWANY
Według informacji PTOP \"Salamandra\", w Polsce występowały niegdyś dwa gatunki susłów:
* suseł moręgowany, który wyginął całkowicie na przełomie lat 70. i 80.,
* oraz suseł perełkowany, którego niewielka populacja utrzymuje się wciąż na lotnisku w Świdniku i kilku stanowiskach na Lubelszczyźnie.
GRYZOŃ Z PUSZYSTYM OGONEM
Suseł moręgowany należy do gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Ciężar jego ciała osiąga 240-340 gramów, przy czym samiec jest większy od samicy.
Puszysty ogon ma długość ciała. Charakterystyczną cechą susła, która różni go od wiewiórki i świstaka, jest obecność silnie rozwiniętych worków policzkowych.
Zwierzęta te mają ubarwienie żółtawoszare (grzbiet i boki) z gęsto ułożonymi, nieregularnymi, brązowo-szarymi prążkami.
UGORY, ŁĄKI, SKARPY
Susły bytują w głębokich norach i tworzą duże kolonie.
Gatunek ten zamieszkuje nizinne i wyżynne tereny otwarte, zwłaszcza ugory, suche, często kamieniste łąki, pastwiska, skarpy i nasłonecznione pagórki.
Spotyka się go także na drogach i miedzach śródpolnych. Unika lasów i terenów wilgotnych.
Występowanie susła moręgowanego ogranicza się do terenów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej.
GATUNEK ZAGROŻONY
Jak ostrzegają działacze PTOP \"Salamandara\", niemal wszędzie liczebność susła moręgowanego spada i jeśli nie zostaną podjęte działania ochronne, grozi mu całkowite wyginięcie.
Główną przyczyną wymarcia tego ssaka w Polsce była likwidacja dużych obszarów pastwisk i ugorów oraz korytarzy ekologicznych.
Umożliwiały one susłom przemieszczanie się na większe odległości w celu poszukiwania nowych, dogodnych siedlisk.
***
Program \"Suseł\", prowadzony przez PTOP \"Salamandra\" wraz z poznańskim zoo i Stowarzyszeniem na Rzecz Ochrony Przyrody Stobrawskiego Parku Krajobrazowego BIOS, finansowany jest głównie przez Globalny Fundusz Ochrony Środowiska ONZ http://www.gef.undp.org.pl/
* Nauka w Polsce - Jolanta Stawrowska *
5 sierpnia 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.