Sędzia John McClellan Marschall z USA oraz fizyk prof. Erich Robens z Niemiec otrzymali na początku marca w Lublinie tytuły Honorowego Profesora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS).
Tytuł honorowego profesora UMCS został ustanowiony przez Senat tej uczelni w 2002 roku. Przyznawany jest osobom zasłużonym w dziedzinie dydaktyki, kształcenia kadry, współpracy naukowej.
John McClellan Marschall od ponad dziesięciu lat wykłada po angielsku prawo amerykańskie w UMCS. Stworzył system zajęć, w którym przez trzy tygodnie prowadzone są wykłady, a w czwartym tygodniu odbywa się proces pokazowy, podczas którego można wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę.
Na proces sędzia Marschall zaprasza do Polski 4-5 amerykańskich prawników, z którymi pracują polscy studenci. Amerykańscy prawnicy sami pokrywają koszty podróży i pobytu w Lublinie.
Sędzia Marschall zorganizował osiem staży dla studentów i pracowników naukowych UMCS w amerykańskich firmach prawniczych oraz American Academy of International Law w Dallas.
Zainicjował też powstanie w Lublinie lokalnej grupy Międzynarodowego Bractwa Prawniczego Phi Delta Phi, które zajmuje się m.in. organizowaniem wyjazdów stypendialnych polskich studentów do USA.
Prof. Erich Robens swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Johannesa Gutenberga w Moguncji. W 1955 roku ukończył fizykę na tej uczelni. Przedmiotem jego zainteresowań są szeroko rozumiane zjawiska międzyfazowe, takie jak adsorpcja, elektrochemia, techniki próżniowe.
Od wielu lat współpracuje z naukowcami i studentami Wydziału Chemii UMCS w prowadzeniu wspólnych badań naukowych oraz ich publikacji. Prof. Robens wyposażył także częściowo tutejsze laboratorium analizy termicznej w aparaturę wysokiej klasy.
* Nauka w Polsce - Renata Chrzanowska *
Data publikacji: 15 czerwca 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.