"Neutrino" - nowe czasopismo dla uczniów o fizyce i astronomii

Zaczęło się ukazywać nowe czasopismo dla uczniów poświęcone fizyce i astronomii.<strong> &quot;Neutrino&quot;</strong> towarzyszy kwartalnikowi &quot;Foton&quot; skierowanemu do nauczycieli i studentów fizyki oraz ich uczniów.

"Lato 2008" to 101. numer "Fotonu". Drugą setkę czasopismo rozpoczyna od wprowadzenia osobnego dodatku o tytule "Neutrino". Dodatek skierowany jest w pierwszej kolejności do gimnazjalistów.

Redakcja tłumaczy dlaczego na tytuł pisma wybrano właśnie "neutrino". Inspiracją było to, że neutrino pozwoliło na wyjaśnienie wielu zagadek fizyki jądrowej i cząstek elementarnych, ale nadal jest tajemniczą cząstką, nie do końca zbadaną.

W numerze przedstawiona jest historia odkrycia neutrina i ciekawostki na jego temat. Później można poczytać o Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Znajdziemy też informację o Nagrodzie Templetona dla ks. prof. Michała Hellera. Przedstawiona jest zasada działania camera obscura, wyjaśnienie złudzeń w oglądaniu Księżyca oraz jak powstaje obraz na siatkówce oka. Są także zadania, propozycje prostych doświadczeń oraz informacje o konkursach fizycznych. Całe czasopismo jest ilustrowane kolorowymi obrazkami.

Oba czasopisma wydawane są przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Sekcję Nauczycielską Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Redaktorem naczelnym jest Zofia Gołąb-Meyer. Więcej informacji na temat czasopism można znaleźć pod adresem www.if.uj.edu.pl/Foton CZA

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zanieczyszczenie światłem w Europie. Kolorami wskazano wpływ sztucznego światła. Źródło: David Lorenz / Wikimedia Commons.

    Wystosowano listy otwarte do premiera w sprawie zanieczyszczenia sztucznym światłem

  • Fot. materiały prasowe

    Tkanki miękkie, misja kosmiczna i diagnostyka dzięki AI – w ramach polskiego eksperymentu na ISS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera