Na pograniczu chemii, biologii i rolnictwa

<strong>Nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu ukazał się nowy, XIX tom pokonferencyjnej monografii &quot;Na pograniczu chemii i biologii&quot;.</strong> Książka, zawierająca też po raz pierwszy prace z dziedziny rolnictwa, polecana jest przez wydawcę jako podręcznik dla studentów chemii, biologii, chemii bioorganicznej, biotechnologii i biologii molekularnej oraz dla młodych pracowników nauki. Zawarte w tomie wybrane referaty zostały wygłoszone po raz pierwszy podczas ubiegłorocznej V Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów, jaka odbyła się w Nachodzie (Czechy).

Prace - łącznie 35 - zostały podzielone na pięć tematycznie zbliżonych grup - biologia, biochemia, chemia organiczna, chemia ogólna i rolnictwo. Ich tematyka jest bardzo rozległa i obejmuje tak różne zagadnienia, jak określanie roli enzymów utleniających w reprodukcji ptaków, ochrona gatunkowa żubra, badanie wpływu nawadniania kroplowego na wzrost i plonowanie drzew jabłoni w polskich warunkach klimatycznych, określanie znaczenia bisfosfonianów w leczeniu osteoporozy i innych chorób kości, kompleksy heterometaliczne jako przykład nowych katalizatorów i materiałów w elektronice, makroalgi jako suplement diety zwierząt gospodarskich, czy zawartość i znaczenie selenu w glebach i roślinach.

Każda z prac młodych pracowników naukowych zawiera tabele, wykresy, wzory bądź rysunki, opatrzona jest krótkim wstępem, wnioskami i literaturą. Zgodnie z przyjętą przez wydawcę zasadą jeszcze w tym roku powinien się ukazać kolejny, dwudziesty, jubileuszowy tom "Na pograniczu chemii i biologii", który będzie zawierał najciekawsze, wybrane spośród około 80, referaty VI Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów, która odbyła się w kwietniu tego roku w Velkich Losinach wáRepublice Czeskiej.

Konferencja organizowana jest raz w roku (od roku 2003) wáciekawych zakątkach turystycznych wákraju iáza granicą.á Jej pomysłodawcą jest prof. Henryk Koroniak záUniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

bszááá ááá

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera