
<strong>Polska leży poza strefami wielkich katastrof sejsmicznych. Niemniej jednak, na obszarze naszego kraju występują niekiedy wstrząsy sejsmiczne, które powodują znaczące szkody. Dlatego tak ważnym zagadnieniem jest monitoring zagrożenia sejsmicznego na obszarze całego państwa</strong>. 8 lipca w Warszawie porozmawiają o nim naukowcy podczas konferencji poświęconej oficjalnemu otwarciu przedsięwzięcia badawczego pt. "Monitoring zagrożenia sejsmicznego obszaru Polski ".
Ważnym elementem takiego systemu, czyli uruchamianego właśnie projektu "Monitoring zagrożenia sejsmicznego obszaru Polski", będzie rejestracja tzw. mikrowstrząsów charakteryzujących sejsmiczność monitorowanego obszaru. Wydzielone regiony kraju, ważne zarówno ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsów sejsmicznych, jak również z powodów ogólno cywilizacyjnych, będą w jego ramach systematycznie monitorowane. "Istotne bowiem decyzje natury przemysłowej, związane z lokalizacją wysoko wyspecjalizowanych obiektów technicznych, wymagają dokładnych danych o stanie zagrożenia sejsmicznego - tłumaczy doc. Rowiński. - Aktualnie jest to szczególnie ważny problem, w związku z rozwijającą się dyskusją w sprawie przyszłości energetyki jądrowej w naszym kraju".
Jak wyjaśnia naukowiec, na potrzeby systemu skonstruowano już 24 stacje sejsmiczne, spełniające najwyższe światowe standardy technologiczne i pozwalające na bieżąco (on-line) w laboratorium kontrolować sejsmiczność monitorowanego obszaru. Opracowany system informatyczny gwarantuje łatwy dostęp do danych, z możliwością natychmiastowego ich przetwarzania i sporządzania oczekiwanych raportów i prognoz.
"Stacje te są w pełni mobilne, z możliwością przemieszczenia ich i zainstalowania w ciągu 24 godzin w rejonie, w którym wystąpił wstrząs sejsmiczny. Już po roku funkcjonowania sieci tych stacji, opracowany zostanie raport o stanie zagrożenia sejsmicznego monitorowanego obszaru, a w dalszej kolejności sporządzane będą stosowne mapy zagrożenia dla badanych regionów. Zorganizowano specjalną komórkę, która podejmuje również ścisłą współpracę w tym zakresie z analogicznymi służbami, już od wielu lat działającymi w Europie Zachodniej i w Skandynawii" - opowiada geofizyk.
Rowiński podkreśla, że omawiany na konferencji projekt badawczy jest niezwykle istotny, zgodnie z zasadą, że "dzisiejsze dokonania przyrodnicze stają się podstawą technologii jutra".
Prezentowane przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wniosek Ministra Środowiska.
Konferencja rozpocznie się 8 lipca, we wtorek, o godz. 11.00 w siedzibie Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, przy ul. Księcia Janusza 64. Jednym z jej elementów będzie pokaz działania sieci przenośnych stacji sejsmicznych.
PAP - Nauka Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.