Uczelnie i instytucje

Przedstawiciele studentów i doktorantów zadowoleni z utrzymania odrębności resortu nauki

Warszawa, 27.06.2024. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 27.06.2024. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Albert Zawada

Zadowolenie z zachowania odrębności resortu nauki po rekonstrukcji rządu wyraziły przedstawicielki Parlamentu Studentów RP i Krajowej Rady Doktorantów. Szkolnictwo wyższe i nauka wymagają indywidualnego podejścia. Utrzymanie resortu pozwoli na pogłębienie współpracy - oceniły w rozmowie z PAP.

W środę premier Donald Tusk przedstawił informację o rekonstrukcji rządu. Wskutek zmian liczba ministrów konstytucyjnych zmniejszy się z 26 do 21. Wbrew pojawiającym się obawom środowiska naukowego i akademickiego resort nauki zachował odrębność. Na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego pozostał też Marcin Kulasek.

Z takiego stanu rzeczy jest zadowolony Parlament Studentów RP.

- Środowisko studenckie od dawna podkreślało, że szkolnictwo wyższe i sama nauka wymagają indywidualnego podejścia. Z wielką satysfakcją przyjmujemy decyzję o utrzymaniu samego ministerstwa i też kontynuacji kadencji ministra Marcina Kulaska - powiedziała PAP Julia Bednarska-Leśniak, przewodnicząca PS RP.

- Doceniamy bardzo dotychczasową otwartość całego resortu, nie tylko ministra, ale również sekretarzy stanu na rozmowy z reprezentacją studentów - dodała.

Julia Bednarska-Leśniak podkreśliła, że PS RP liczy na pogłębianie współpracy z resortem szczególnie w obszarze dostępności studiów, poprawy ich jakości, poprawy sytuacji socjalno-bytowej studentów.

- Sytuacja socjalno-bytowa studentów w szczególności w aspekcie stypendialnym i wyrównywania szans studiowania to dla nas kwestie najważniejsze, przynajmniej na najbliższy czas. Chcielibyśmy, by do końca roku te sprawy zostały udoskonalone, tak by stypendia dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na studiowanie, spełniały swoją rolę - podkreśliła Bednarska-Leśniak.

Przewodnicząca PS RP liczy, że dzięki kontynuacji pracy MNiSW efektywniej będzie można pracować nad rozwiązaniem problemów z dostępnością do akademików.

W podobnym tonie o decyzji dotyczącej utrzymaniu odrębności resortu nauki od resortu edukacji wypowiedziała się Anna Nieczaj, szefowa Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

- Dla środowiska doktorantów, najmniej licznego środowiska wspólnoty akademickiej, to bardzo korzystna decyzja. Pamiętamy doskonale, że gdy te dwa resorty były połączone, to głos doktorantów nie był do końca słyszalny. Z naszej perspektywy to, że rekonstrukcja rządu nie objęła naszego sektora jest bardzo pozytywną wiadomością - podkreśliła w rozmowie z PAP Nieczaj.

KRD jest również zadowolone z faktu, że swoją funkcję dalej będzie sprawował minister Kulasek. Zaznaczyła, że w nadchodzących miesiącach we współpracy z MNiSW najważniejszą kwestią będą prace nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

- Jako doktoranci pokładamy olbrzymie nadzieje w tych zmianach - wskazała.

Chodzi o zmiany dotyczące doktorantów, takie jak m.in. uelastycznienie zasad zawieszania kształcenia w szkole doktorskiej, objęcie doktorantów systemem ubezpieczeń społecznych oraz umożliwienie korzystania z infrastruktury szkoły doktorskiej mimo utraty statusu doktoranta.

Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska-Wujec (PAP)

ekr/ agt/ jpn/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.11.2021 PAP/Hanna Bardo

    Gliwice/ Młodzi konstruktorzy z Politechniki Śląskiej testują własny sterowiec

  • Warszawa, 12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.  PAP/Albert Zawada

    Warszawa/ Ponad 32 tys. osób chce studiować na Uniwersytecie Warszawskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera