Dorożała: monitoring niedźwiedzi z Gminy Cisna to kwestia paru tygodni

Warszawa, 21.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała na konferencji prasowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 21.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska, Główny Konserwator Przyrody Mikołaj Dorożała na konferencji prasowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

W sierpniu niedźwiedzie z gminy Cisna powinny mieć założone obroże pozwalające na ich monitoring - zapowiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Jak dodał, jest to kwestia paru tygodni.

Dorożała podczas konferencji prasowej został zapytany o kwestię niedźwiedzi z gminy Cisna. Zgodę na ich odstrzał wydała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, lecz na wniosek wójta gminy została ona wycofana. Resort klimatu zapowiadał, że niedźwiedzie zostaną objęte monitoringiem.

Wiceminister podkreślił, że jednocześnie prowadzone będą szkolenia, jak monitorować i śledzić niedźwiedzie, dopóki nie zaczną hibernować. Zapewnił, że policja ma zwiększyć liczbę patroli na miejscu, zostaną stworzone specjalne dyżury, a eksperci z Tatrzańskiego Parku Narodowego przeszkolą pracowników Lasów Państwowych w okolicznych nadleśnictwach.

- Ekipa z Tatrzańskiego Parku Narodowego jedzie w sierpniu na miejsce. Oni potrzebują tam trochę pochodzić, żeby te misie znaleźć i zidentyfikować. Ale sierpień jest tym miesiącem, kiedy to się powinno zadziać (założenie niedźwiedziom obroży – PAP); pewnie to chwila, pewnie parę tygodni – mówił wiceminister.

Minister zapewnił też, że zabezpieczone jest finansowanie na program, zakładający m.in. kampanię edukacyjną oraz wsparcie na zabezpieczenie składowisk odpadów, które przyciągają niedźwiedzie. Program ma ruszyć na wiosnę przyszłego roku.

- Nie będzie odstrzału – to jest najważniejsza decyzja – podkreślił Dorożała.

Zgodę na odstrzał trzech niedźwiedzi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała 7 lipca br. Decyzja została podjęta na wniosek wójta Cisnej. Wtedy jej wydanie argumentowano niepowodzeniem dotychczasowych prób odstraszania i odławiania niedźwiedzi, które wielokrotnie podchodziły do ludzkich siedzib i korzystały z dostępnych tam źródeł pokarmu.

Decyzji sprzeciwili się aktywiści, m.in. z „Inicjatywy Dzikie Karpaty”, którzy 9 lipca przez kilka godzin protestowali w urzędzie gminy Cisna. 11 lipca Dorożała zaproponował, by niedźwiedzie przenieść do Tatrzańskiego Parku Narodowego, co zostało skrytykowane m.in. przez członka Państwowej Rady Ochrony Przyrody dr. Roberta Maślaka. Ostatecznie zdecydowano o prowadzeniu monitoringu tych osobników i wniosek o odstrzał został wycofany.

Niedźwiedź brunatny jest pod ochroną, jednocześnie należy do gatunków zwierząt najbardziej niebezpiecznych dla człowieka. Jak informuje GDOŚ, na Podkarpaciu w 2023 roku odnotowano dwa ataki niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 roku – jeden taki przypadek. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na terenach leśnych, gdy człowiek zaskoczy niedźwiedzia lub znajdzie się zbyt blisko gawry.(PAP)

jls/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Wojdacz: polskiego epigenetyka rośnie w siłę, ale potrzebujemy więcej młodych naukowców

  •  Obuwik pospolity. Fot. Adobe Stock

    Tatry/ Rekordowa liczba storczyków – ponad 10 tys. spektakularnych obuwików

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera