Neurolog: mózg to centrum dowodzenia, więc trzeba dbać o jego higienę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mózg to nasze centrum dowodzenia. Niestety, przypominamy sobie o nim zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zaczyna szwankować – powiedziała PAP dr n. med. Katarzyna Śmiłowska z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu. Dodała, że trzeba dbać o jego higienę.

W rozmowie z okazji Światowego Dnia Mózgu dr n. med. Katarzyna Śmiłowska, specjalistka z zakresu neurologii oraz współautorka najnowszych europejskich wytycznych dotyczących leczenia choroby Parkinsona metodami zaawansowanymi, podkreśliła, że świadomość znaczenia zdrowia mózgu wciąż jest zbyt niska. Jej zdaniem społeczeństwo koncentruje się głównie na profilaktyce serca czy wątroby, zapominając o narządzie, który steruje całym naszym funkcjonowaniem.

– Mózg to nasze centrum dowodzenia. Odpowiada nie tylko za pamięć, ale też za emocje, sposób podejmowania decyzji, poruszanie się i za zdolność do nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Niestety, przypominamy sobie o nim zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zaczyna szwankować – podkreśliła.

Powiedziała, że dane światowe są alarmujące. Co trzecia osoba na świecie w ciągu życia doświadczy choroby mózgu. Wśród nich najczęściej występują zaburzenia pamięci, w tym różne postacie otępienia. Co istotne, połowie przypadków tego typu schorzeń można zapobiec, jeśli wdroży się odpowiednie działania profilaktyczne.

– Dbałość o mózg zaczyna się od rzeczy podstawowych: aktywności fizycznej, zdrowej diety, odpowiedniej ilości snu i codziennej stymulacji intelektualnej – wyjaśniła dr Śmiłowska.

Dodała, że zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi neurologicznymi regularny ruch i nauka nowych rzeczy są filarami zdrowia mózgu. Według niej nawet 30 minut umiarkowanej aktywności trzy razy w tygodniu to minimum, które może znacząco wpłynąć na sprawność układu nerwowego. Równie istotna jest dieta – najlepiej śródziemnomorska – bogata w warzywa, ryby i zdrowe tłuszcze, wspierająca zarówno serce, jak i naczynia krwionośne mózgu.

– Kluczowe jest także to, by nasz mózg był cały czas stymulowany. To nie muszą być wielkie rzeczy – może to być nauka języka, nowego sportu czy nawet programu komputerowego. Nie ma czegoś takiego jak za późno na naukę – podkreśliła.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym często zapominamy, jest sen. Zdrowy mózg potrzebuje odpoczynku. Według dr Śmiłowskiej brak odpowiedniej ilości snu i jego złej jakości może mieć poważne konsekwencje dla zdolności poznawczych, koncentracji i nastroju.

Równie ważna jest profilaktyka medyczna.

– Dzięki badaniom profilaktycznym możemy monitorować ogólny stan zdrowia, który bezpośrednio przekłada się na kondycję mózgu – zaznaczyła.

Przypomniała też o możliwości korzystania z programów profilaktycznych oferowanych przez NFZ. Z perspektywy neurologicznej szczególnie istotne jest także utrzymywanie relacji społecznych.

– Z wiekiem mamy tendencję do izolowania się, co jest bardzo niekorzystne. Mózg lubi ludzi, lubi interakcje. Kino, teatr, spotkania – to wszystko stymuluje nasze funkcje poznawcze – powiedziała.

Podkreśliła, że dbanie o mózg to codzienna, wielowymiarowa praca, która nie ogranicza się do jednej dziedziny życia. Obejmuje ciało, umysł i relacje z innymi.

– Mózg nie lubi siedzieć w domu. Potrzebuje bodźców, wyzwań i kontaktu z drugim człowiekiem – zaznaczyła.

22 lipca obchodzimy Światowy Dzień Mózgu na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii w 1975 r. (PAP)

jms/ joz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Entomolog: ugryzienie kleszcza może okazać się „antymięsną szczepionką”

  • Fot. Adobe Stock

    Konsultant ds. chorób zakaźnych: u pacjentki wykryto bakterię cholery, badana jest obecność toksyny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera