Uczelnie i instytucje

Opole/ Rekordowa subwencja dla Politechniki Opolskiej

06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

Politechnika Opolska otrzymała w 2025 roku 139 mln złotych subwencji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak poinformował w poniedziałek rektor uczelni prof. Marcin Lorenc, to najwyższa subwencja w historii uczelni.

Rektor Politechniki Opolskiej przypomniał, że w 2019 roku uczelni groził poważny deficyt finansowy w wysokości 19 mln złotych. W ubiegłym roku MNiSW przyznało opolskiej uczelni 135 mln złotych subwencji.

„Subwencja wyższa o 4 miliony złotych to efekt konsekwentnej strategii naprawczej, optymalizacji wydatków, efektywnego zarządzania oraz rosnącego zaangażowania naszej społeczności akademickiej w działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną. To także efekt pogłębiania współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Dzięki wspólnej pracy i odpowiedzialnemu podejściu nie tylko wyszliśmy z kryzysu, ale też zbudowaliśmy mocne fundamenty na przyszłość” - podkreślił prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, cytowany w komunikacie uczelni.

Subwencja z MNiSW przyznawana jest na podstawie specjalnego algorytmu. Uwzględnia on kilka czynników, m.in. liczbę studentów, jakość kształcenia, awanse naukowe, dorobek naukowy, współpracę międzynarodową oraz z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

W ostatnich latach Politechnika Opolska mocno poszerzyła ofertę dydaktyczną. Każdego roku uczelnia otwiera nowe kierunki studiów. Ostatnio to: modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle, inżynieria mechaniczna, mechatronika wspomagana AI, energetyka rozproszona i zarządzanie energią.

Uczelnia skutecznie realizuje również strategię współpracy międzynarodowej – w ubiegłym roku dołączyła do prestiżowego grona sojuszu Uniwersytetów Europejskich, w których w ramach sojuszu KreativEU wspólnie z uczelniami m. in. z Portugalii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Włoch, Holandii, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Turcji opracuje 11 nowych kierunków kształcenia. Studenci i doktoranci uczelni będą mogli brać udział w kursach, konferencjach na zagranicznych uczelniach, tworzyć także międzynarodowe zespoły badawcze.

Ostatnie lata to także okres kluczowych inwestycji na opolskiej uczelni: na drugim kampusie trwa budowa nowoczesnego kompleksu „Newton”, w którym będzie laboratorium IT oraz sale wykładowe, biblioteka z czytelnią dostępna nie tylko dla studentów i pracowników uczelni, ale również dla mieszkańców miasta. Powierzchnia budynku będzie obejmowała 12 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycję (pierwszy etap kosztuje blisko 37 mln zł) uczelnia realizuje z własnych środków. Z kolei na pierwszym kampusie trwa przebudowa (warta ponad 70 mln zł) budynku „Lipsk”, który od przyszłego roku akademickiego będzie siedzibą dwóch wydziałów: ekonomii i zarządzania oraz inżynierii produkcji i logistyki.

Takie działania przynoszą efekty widoczne właśnie np. we wzroście subwencji. Dodatkowe środki z subwencji zostaną przeznaczone m.in. na wsparcie badań naukowych, modernizację laboratoriów oraz działania projakościowe w kształceniu studentów. (PAP)

masz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera