Uczelnie i instytucje

Jesienią pierwsze spotkania naukowców z publicznością w ramach projektu "Nauka ma głos"

Fot. materiały prasowe Centrum Nauki Kopernik
Fot. materiały prasowe Centrum Nauki Kopernik

Jesienią ruszą spotkania naukowców z publicznością w ramach projektu komunikacji naukowej "Nauka ma głos", realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. W otwartym naborze dla naukowców na 25 miejsc zgłosiły się 83 osoby.

Jak podała w piątek rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka, aż 85 proc. zgłoszeń pochodziło od osób, które właśnie ukończyły studia, są w trakcie doktoratów lub tuż po ich obronie. "Nie zabrakło bardziej doświadczonych naukowców i naukowczyń – do projektu zgłosiło się trzech profesorów i siedmiu doktorów habilitowanych" – dodała.

"Silną reprezentację mają nauki inżynieryjne, medyczne, biologiczne, o Ziemi, a także językoznawstwo, sztuczna inteligencja, socjologia, pedagogika. Są też przedstawiciele i przedstawicielki dziedzin związanych ze sztuką, rolnictwem czy komunikacją" – podała.

Zgłoszenia nadesłali przedstawiciele 39 uczelni i instytutów badawczych z całej Polski. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z: Polskiej Akademii Nauk (13 osób), Uniwersytetu Łódzkiego (7 osób) oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Sieci Badawczej Łukasiewicz (po 5 osób).

"25 wybranych uczestniczek i uczestników projektu pozna angażujące metody komunikacji stosowane w Centrum Nauki Kopernik, weźmie udział w ich udoskonalaniu, a potem wykorzysta świeżo nabyte kompetencje podczas autorskich aktywności. Naukowcy i naukowczynie będą spotkać się z publicznością zarówno w Koperniku, jak i w lokalnych Strefach Odkrywania Wyobraźni i Aktywności zlokalizowanych poza Warszawą" – wskazała rzeczniczka.

Celem projektu "Nauka ma głos" jest poprawa komunikacji między naukowcami a społeczeństwem, co ma się przyczynić do budowania zaufania do nauki. Program opiera się na trzech filarach: spotkaniach naukowców z publicznością, włączaniu obywateli w realne badania naukowe za pomocą nauki obywatelskiej oraz badaniach naukowych dotyczących tego, jakie formaty komunikacji naukowej pozytywnie oddziałują na zaufanie ludzi do nauki oraz odpowiadają naukowcom.(PAP)

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera