Ekspertka z POLSA: opóźnienie startu Ax-4 nie zagraża realizacji eksperymentów

Floryda, 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, 25 bm. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). (amb) PAP/Leszek Szymański
Floryda, 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, 25 bm. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). (amb) PAP/Leszek Szymański

Opóźnienie startu misji Ax-4 nie wpłynie na realizację zaplanowanych eksperymentów naukowych – zapewniła Monika Banaszek-Cymerman z Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Jak podkreśliła, możliwe przesunięcia terminu były uwzględnione już na etapie planowania.

“Opóźnienia są pewną naturą misji kosmicznych. One są brane pod uwagę przez cały zespół przygotowujący misję. To była bieżąca, bardzo intensywna praca polskich podmiotów, polskich zespołów projektujących eksperymenty z Europejską Agencją Kosmiczną, żeby wszystkie eksperymenty były przygotowane odpowiednio wcześniej i z odpowiednim czasem gotowości do startu misji” - zapewniła w rozmowie z PAP Monika Banaszek-Cymerman z POLSA.

Zaznaczyła, że zagwarantowano pełną kontrolę nad materiałami badawczymi, w tym nad próbkami biologicznymi.

Dodała, że wszystkie eksperymenty są przygotowane z myślą o różnych scenariuszach przebiegu misji. A proces przygotowań na różne scenariusze jest oparty na dużym doświadczeniu zarówno Europejskiej Agencji Kosmicznej, jak i innych partnerów misji.

“Przesunięcia misji nie wpłynęły w żaden sposób na nasze eksperymenty. Eksperymenty zostaną więc zrealizowane” - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, misja jest zarządzana przez cały czas jej trwania. "Poczekajmy na dokowanie statku. Wierzymy, że każdy z zaplanowanych eksperymentów zostanie wykonany" – podsumowała.

Pytana, czy są jakieś eksperymenty, które traktowane będą priorytetowo, powiedziała, że każdy eksperyment będzie miał odpowiednio zabezpieczony czas na jego wykonanie.(PAP)

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.09.2024. 10. edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Pięć drużyn z Polski zmierzy się w finale zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge

  • PAP/Marian Zubrzycki 02.07.2025

    Polski astronauta ćwiczy na "antygrawitacyjnej bieżni" podczas rehabilitacji w Kolonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera