
Wciąż zbyt mało kobiet decyduje się na kierunki studiów związane z nowymi technologiami - stanowią one tylko jedną trzecią osób tam studiujących. Autorki raportu „Kobiety na politechnikach” przekonują, że warto zmieniać sposób myślenia, aby każdy - niezależnie od płci - mógł realizować swoje pasje.
Podczas środowej konferencji prasowej inaugurującej 18. edycję kampanii „Dziewczyny na politechniki!” podsumowano wyniki raportu “Kobiety na politechnikach 2025", opracowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI-PIB) oraz Fundację Edukacyjną Perspektywy.
Z raportu wynika, że kobiety stanowią około 33,5 proc. osób studiujących na polskich uczelniach technicznych, a udział ten utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. Niski jest choćby odsetek kobiet studiujących informatykę i szerzej - kierunki związane z nowymi technologiami; tam odsetek kobiet wynosi po ok. 17 proc. Wśród najbardziej sfeminizowanych kierunków technicznych jest inżynieria biomedyczna (62 proc. kobiet).
Dr Anna Knapińska z OPI-PIB podkreśliła w rozmowie z PAP, że uczelnie techniczne powinny aktywnie tworzyć włączające środowisko, w którym kobiety czują się dobrze i bezpiecznie. Ostrzegła, że dominacja mężczyzn wśród studentów może prowadzić do "klimatu męskiej szatni", który zniechęca studentki. Zwróciła uwagę, że kobiety chętniej aplikują do laboratoriów i zespołów kierowanych przez naukowczynie. “Kobiety przyciągają inne kobiety” - skomentowała.
Według Knapińskiej nie chodzi o to, by zmieniać kobiety, ale by zmieniać system i środowisko, tak by każdy – niezależnie od płci – mógł znaleźć w nim swoje miejsce. “Nie zmieniajmy jednostek, tylko zmieniajmy otoczenie, tak by różne osoby chciały uczestniczyć w tworzeniu nowych technologii” - podsumowała.
Podkreśliła, że kierunki studiów związane z nowymi technologiami są nie tylko interesujące, ale i intratne. Dlatego w interesie kobiet jest to, by mieć do nich dostęp.
Palina Kaminskaya, studentka informatyki z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i ambasadorka kampanii „Dziewczyny na politechniki!” mówiła, że kobiety na kierunkach technicznych wciąż muszą mierzyć się z presją i koniecznością ciągłego udowadniania swoich kompetencji. Uznała, że mężczyźni, którzy trafiają na studia informatyczne mają skłonność do rywalizacji, a kobiety chcąc nie chcąc muszą wejść w ten wyścig. W jej opinii ważne jest edukowanie mężczyzn, by tworzyli środowisko sprzyjające wszystkim - niezależnie od płci czy wieku.
Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Perspektywy, zwróciła uwagę, że chłopcy często od najmłodszych lat są wspierani w zainteresowaniach nowymi technologiami. A dziewczynki - niekoniecznie, choć mają takie samo wyposażenie intelektualne i możliwości. Aby wybrać studia ścisłe, potrzebują jedynie sygnału, że to ścieżka również dla nich.
Raporty udostępniane są bezpłatnie w serwisie RAD-on. (PAP)
lt/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.