Naukowcy: ponad połowa piłkarzy najwyższych lig zagrożona zaburzeniami odżywiania

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad połowa piłkarzy i piłkarek najwyższych lig w Polsce może być zagrożona zaburzeniami odżywiania – wynika z najnowszych badań dr Wiktorii Staśkiewicz-Barteckiej, dietetyczki klinicznej i sportowej ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Badania przeprowadzone we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz ośrodkami naukowymi z Turcji i Indii są pierwszym tego typu projektem w Polsce, obejmującym aż 600 zawodników i zawodniczek różnych poziomów zaawansowania sportowego.

Analizie poddano zaburzenia odżywiania, zjawisko ortoreksji – czyli obsesję na punkcie zdrowego odżywiania – oraz rolę mediów społecznościowych i uwarunkowań kulturowych w kształtowaniu postrzegania własnego ciała.

"Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują, że od 16,7 proc. do 51 proc. zawodników i zawodniczek spełniało kryteria wskazujące na zwiększone ryzyko zaburzeń odżywiania" – wyjaśniła ekspertka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W tej tematyce przebadano aż 600 zawodniczek i zawodników.

W grupie zawodników z Ekstraklasy i I Ligi aż 51 proc. wykazywało przynajmniej jedno kryterium wskazujące na obecność zaburzeń, a 41 proc. było zagrożonych ortoreksją.

W przypadku piłkarek wyniki są równie niepokojące: 42,3 proc. wykazywało zwiększone ryzyko zaburzeń odżywiania, 31,7 proc. było zagrożonych ortoreksją, a u 9,6 proc. rozpoznano już rozwiniętą formę tego zaburzenia.

Badania wykazały także wyraźne różnice kulturowe – polskie zawodniczki częściej odczuwały presję wizerunkową związaną z mediami społecznościowymi, co negatywnie wpływało na ich samoocenę i zwiększało ryzyko ortoreksji.

"Wnioski płynące z badań mogą stanowić istotną podstawę do opracowania ukierunkowanych strategii profilaktycznych i edukacyjnych dedykowanych trenerom, dietetykom sportowym oraz samym zawodnikom" - podsumowała dr n. o zdrowiu Wiktoria Staśkiewicz-Bartecka. (PAP)

jms/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Niezwykłe serum neutralizuje jady 19 groźnych węży

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata i owoce dodają życia do lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera