Ekspert: nawet 10 proc. populacji Polski ma objawy sugerujące astmę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Szacujemy, że nawet 10 proc. populacji Polski ma objawy sugerujące astmę, a liczba ta może być niedoszacowana – przypomina dr hab. Piotr Dąbrowiecki z okazji przypadającego 6 maja Światowego Dnia Astmy. W naszym kraju chorobę tę na ogół rozpoznaje się dopiero po 7 latach.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Astmy, ogłoszonego przez Global Initiative for Asthma (GINA), jest „Leczenie wziewne dostępne dla wszystkich”. W Polsce taka terapia jest dostępna, jednak żeby ją stosować i była ona bardziej skuteczna, astmę trzeba jak najszybciej wykryć.

Dr hab. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, przypomina, jakie są najbardziej charakterystyczne objawy tego schorzenia. Są to przede wszystkim kaszel, świszczący oddech, duszności czy uczucie ciężaru w klatce piersiowej.

Specjalista przekonuje, że jeśli ktoś ma przynajmniej dwie takie dolegliwości, to powinien o tym jak najszybciej powiedzieć swojemu lekarzowi, bo być może ma astmę oskrzelową. „A jeżeli tak, to opóźnienie jej rozpoznania może spowodować, że dojdzie do rozwoju astmy ciężkiej, z powodu której niektórzy pacjenci umierają” - zaznacza w informacji przekazanej PAP.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną układu oddechowego, która ma wiele przyczyn i czynników wyzwalających. „Mimo że mechanizmy leżące u jej podstaw mogą się różnić, to wspomniane objawy (duszności, świsty, kaszel) są dość charakterystyczne. Jeżeli przynajmniej dwa z nich pojawiają się jednocześnie i nawracają, lekarz powinien podejrzewać astmę i rozpocząć odpowiednią diagnostykę” – twierdzi dr hab. Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Szczególnie niepokojące jest, gdy takie objawy występują u dzieci, gdyż astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą układu oddechowego u dzieci i młodzieży. Warto też pamiętać co może powodować zaostrzenie astmy. To mogą być alergeny, zanieczyszczenia powietrza, często występujące w dzieciństwie zakażenia układu oddechowego, a nawet zmiany pogody, wysiłek fizyczny, znajdujący się w powietrzu dwutlenek siarki oraz niektóre pokarmy, dodatki do żywności i leki.

Dr hab. Dąbrowiecki odpowiedział też na pytanie, czy z astmy można „wyrosnąć”. „Często mówi się, że dzieci +wyrastają+ z astmy – i rzeczywiście objawy mogą ustąpić, ale to nie znaczy, że choroba zniknęła. W dorosłym wieku może powrócić, zwłaszcza jeśli pojawią się czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, kontakt z alergenami, drażniącymi substancjami czy też zaniedbanie leczenia” – ostrzega przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, który sam choruje na astmę.

Kluczowe znaczenie ma jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia i przestrzeganie zaleceń lekarzy. Ponieważ choroba ta jest powodowana przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, konieczne jest zażywanie leków przeciwzapalnych, a nie tylko rozszerzających oskrzela. „Przewlekłe zapalenie stanowi przyczynę nadreaktywności oskrzeli, występowania duszności, ucisku w klatce piersiowej, kaszlu oraz napadów świszczącego oddechu” – tłumaczy dr hab. Piotr Dąbrowiecki.

Światowy Dzień Astmy jest obchodzony od 1998 roku w pierwszy wtorek maja. W tym roku przypada więc 6 maja. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    400 osób może wziąć udział w nowatorskim badaniu wątroby w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera