
Znaczenie zawodu profilaktyka zdrowotnego będzie z roku na rok rosnąć – podkreślił dr Mateusz Grajek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem eksperta profilaktyka staje się dziś jednym z filarów nowoczesnego systemu ochrony zdrowia.
W dobie rosnącej liczby chorób przewlekłych coraz większy nacisk kładzie się nie tylko na leczenie, ale również na zapobieganie.
Jak uznał ekspert, zawód profilaktyka zdrowotnego jest "odpowiedzią na nasze czasy".
"Choroby przewlekłe, których dziś nie da się całkowicie wyeliminować leczeniem, można skutecznie ograniczyć poprzez działania profilaktyczne. A to oznacza realne oszczędności dla systemu ochrony zdrowia i ogromne korzyści dla społeczeństwa" – podkreślił dr Grajek, cytowany w komunikacie uczelni.
Zawód profilaktyka zdrowotnego został oficjalnie wprowadzony do polskiego systemu ochrony zdrowia na mocy Ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych. Zgodnie z jej zapisami, prawo do jego wykonywania przysługuje wyłącznie absolwentom kierunku zdrowie publiczne.
"Profilaktyk to nie konkurent lekarza, ale jego naturalny sojusznik — działa tam, gdzie odpowiednio wczesna interwencja może uratować zdrowie, a nawet życie" – powiedział ekspert.
Profilaktyk zdrowotny zajmuje się m.in. oceną czynników ryzyka zdrowotnego, edukacją prozdrowotną, organizacją programów profilaktycznych oraz udziałem w kampaniach promujących zdrowy styl życia. Może współpracować z instytucjami ochrony zdrowia, samorządami, szkołami oraz zakładami pracy. Jest odpowiedzialny za zapobieganie chorobom, zanim pojawi się konieczność interwencji lekarskiej.
"Profilaktycy zdrowotni będą potrzebni wszędzie tam, gdzie myśli się nie tylko o leczeniu, ale przede wszystkim o budowaniu zdrowych społeczności" – zaznaczył ekspert. "To szansa dla absolwentów zdrowia publicznego na pełnienie jednej z najważniejszych funkcji we współczesnym systemie zdrowotnym — funkcji strażnika zdrowia całych populacji" - dodał.
Zdaniem dr. Grajka dzięki nowym regulacjom "profilaktyka w Polsce przestaje być dodatkiem, a staje się pełnoprawnym elementem systemu ochrony zdrowia".
"W czasach, gdy wyzwania zdrowotne przybierają na sile, tam, gdzie lekarz nie może, tam właśnie profilaktyk musi pójść — świadomy, wykształcony i gotowy do działania!" – podsumował ekspert. (PAP)
jms/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.