
Dr hab. Łukasz Kaczmarek, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został redaktorem naczelnym międzynarodowego czasopisma "Journal of Happiness Studies", wydawanego przez Springer Nature.
Czasopismo jest wiodącym w obszarze psychologii szczęścia.
Publikuje prace dotyczące teoretycznych i empirycznych aspektów dobrostanu, uwzględniając perspektywy hedonistyczną (np. satysfakcja z życia, pozytywne emocje) oraz eudajmonistyczną (np. sens życia, rozwój osobisty, odporność). Przyjmuje artykuły dotyczące zarówno ogólnej oceny życia, jak i analiz w konkretnych dziedzinach (rodzina, edukacja, zdrowie, praca). Czasopismo wspiera także rozwój teorii, badań międzykulturowych oraz nowych metod pomiarowych szczęścia i dobrostanu.
Jak podkreślił Łukasz Kaczmarek w informacji przesłanej serwisowi Nauka w Polsce, "Journal of Happiness Studies" cechuje się bardzo dobrymi wskaźnikami bibliometrycznymi: impact factor wynoszący 3,10; 96 percentyl CiteScore oraz 100 punktów MNiSW.
Założycielami i pierwszymi redaktorami czasopisma byli Ed Diener, Alex C. Michalos oraz Rutt Veenhoven. Ustępującą redaktorką naczelną (Editor-in-Chief) jest Antonella Delle Fave. Łukasz Kaczmarek pełnił funkcję współredaktora (co-Editor) od roku 2022.
Dr hab. Łukasz Kaczmarek jest profesorem psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kieruje Zakładem Psychologii Społecznej. Jest twórcą Laboratorium Psychofizjologii UAM: Positive Gaming & Streaming. Prowadzi badania eksperymentalne w nurcie psychofizjologii społecznej nad korzyściami z doświadczania pozytywnych emocji w różnych kontekstach, od relacji intymnych po gry komputerowe. Jest autorem ponad 100 publikacji, między innymi w czasopismach Emotion, Emotion Review, Computers in Human Behavior. Jest redaktorem naczelnym czasopisma Journal of Happiness Studies. Współpracuje z Uniwersytetem Stanforda. Autor książki "Pozytywne interwencje psychologiczne – dobrostan a zachowania intencjonalna".
Nauka w Polsce
zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.