Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Publiczne akademiki oferują studentom w Polsce ok. 115 tys. miejsc, a zapotrzebowanie jest na kolejne 400 tys. - wynika z raportu firmy JLL. W samej Warszawie brakuje ok. 60 tys. miejsc, co czyni ją czwartym miastem w Europie pod względem niedoboru takich lokali.

Z przekazanych danych wynika, że w stolicy uczy się 260 tys. studentów. Eksperci JLL szacują, że w warszawskich akademikach brakuje około 60 tys. miejsc, co czyni stolicę 4. miastem w Europie pod względem deficytu mieszkań w akademikach.

Według wyliczeń, akademiki publiczne oferują ok. 115 tys. miejsc, co zaspokaja potrzeby 9 proc. studentów w Polsce. Po to, by pokryć deficyt takich mieszkań, konieczne byłoby dodanie ponad 400 tys. nowych miejsc w całej Polsce.

Dostępność miejsc dla studentów różni się w zależności od regionu - w stolicy wolnych jest 5 proc. miejsc, a w innych ośrodkach akademickich - do 15 proc. "To stymuluje rozwój prywatnych akademików PBSA (purpose-built student accommodation), które oferują nowoczesne i komfortowe warunki zakwaterowania. Istniejące akademiki publiczne często są przestarzałe, a dostęp do nich jest ograniczony restrykcyjnymi kryteriami" - zauważyli autorzy raportu.

Jak podali, w roku akademickim 2023/2024 liczba studentów zagranicznych wyniosła 107 tys., czyli 8,6 proc. społeczności studentów. "Zgodnie z prognozą, liczba osób uczących się w szkołach wyższych w Polsce do 2030 roku wyniesie 1,4 mln, co wskazuje na potrzebę dalszego rozwoju rynku PBSA" - wskazano.

Autorzy zwrócili uwagę, że podaż miejsc w akademikach nie nadąża za rosnącym popytem; na rynku dostępnych jest 13 tys. miejsc w prywatnych akademikach, a kolejne 11,8 tys. jest w fazie realizacji. Porównując Polskę z innymi krajami eksperci wskazali, że na 100 studentów zagranicznych w Polsce przypada 13 miejsc w akademikach, podczas gdy w Wielkiej Brytanii to 75, a w Hiszpanii - 47.

W Warszawie wybór akademika zamiast kawalerki oferowanej w ramach prywatnego najmu instytucjonalnego (PRS) pozwala na oszczędność rzędu 825 zł miesięcznie - wyliczyli autorzy raportu. Różnica cen, w zależności od miasta, waha się od 5 proc. we Wrocławiu do 28 proc. w stolicy.

"Biorąc pod uwagę potencjalną różnicę przychodów z wynajmu dla inwestorów warto podkreślić, że średnie czynsze za metr kwadratowy w PBSA są wyższe niż w PRS o około 40 PLN/mkw w sześciu największych miastach, głównie ze względu na mniejsze metraże jednostek oraz dostęp do dedykowanych udogodnień, takich jak siłownie, strefy relaksu czy pokoje do nauki" - zauważyła firma JLL. Dodała, że pomimo wyższych stawek, poziom obłożenia prywatnych akademików przekracza 95 proc.

JLL to firma działająca na rynku nieruchomości; obsługuje klientów w ponad 80 krajach. (PAP)

fos/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

  • Fot. Jerzy Muszyński/ZUT

    Szczecin/ Studenci ZUT ozdabiali betonowe pisanki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera