![Źródło: Adobe Stock](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/202502/50857597_50857534.jpg.webp?itok=RzUQNpfW)
Opracowanie procedur oraz przykładów zastosowań zabezpieczających i wyjaśniających modele AI w misjach kosmicznych – to cel projektu, w którym uczestniczą naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Obok wersji technicznej przygotowali też popularnonaukową w formie komiksu.
Mowa o projekcie PINEBERRY, realizowanym we współpracy Politechniki Warszawskiej z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC), Europejskim Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC) oraz KP Labs - polską spółką sektora kosmicznego. Pracami zespołu MI2.AI z PW kieruje prof. dr hab. inż. Przemysław Biecek – poinformowała uczelnia na swojej stronie.
Prace podzielono na dwie fazy. Efektem pierwszej - opracowania procedur i katalogów rozwiązań - są dwa dokumenty opisujące, jak budować bezpieczne i wyjaśnialne modele AI. Obok wersji technicznej dostępna jest też wersja popularnonaukowa opracowana w formacie komiksu, omawiającego kluczowe wyzwania w sposób bardziej dostępny dla użytkownika.
Jak bowiem podkreślił prof. Przemysław Biecek, wyjaśnialność i transparentność modeli jest ważna, aby operatorzy misji kosmicznych korzystających z modeli AI mieli do nich większe zaufanie, a tym samym chętniej z nich korzystali.
„Te case studies złożyły się w spójną historię, na bazie której powstał komiks popularyzujący zastosowania eXplainableAI w Space. Wydawać by się mogło, że forma komiksowa to nie jest istotne osiągnięcie naukowe, ale w tym projekcie kluczowe jest przekazanie trudnych metod w sposób przystępny operatorom misji kosmicznych, czyli bardzo zajętym ludziom. Lżejsza forma fabularna była do tego bardzo przydatna” – wyjaśnił naukowiec, cytowany w informacji prasowej.
Efektem drugiej fazy prac będzie 5 demonstratorów zabezpieczania AI dla misji kosmicznych, opracowanych dla danych telemetrycznych, obrazowych oraz tekstowych.
Prof. Biecek wskazał, że wyzwaniem dla zespołu była różnorodność zastosowań AI. Jak tłumaczył, nie istnieje jeden model, który wystarczy przebadać, wyjaśnić i zabezpieczyć. „Modele AI dla wizji komputerowej, tekstu, szeregów czasowych to szalenie dynamiczny i szybko rozwijający się obszar badań, więc tych modeli w misjach kosmicznych jest bardzo wiele” – dodał.
Prace są już na etapie finalizacji. Projekt skończy się w kwietniu i wtedy planowane jest udostępnienie opracowanych rozwiązań. Z efektów mają skorzystać przede wszystkim operatorzy misji kosmicznych.
„Będą oni mieli do dyspozycji bezpieczniejsze, bardziej przebadane i bardziej transparentne modele AI. W kolejnym kroku będą to setki firm i instytucji, które korzystają z danych zbieranych w misjach kosmicznych. Przykładowo jedno z zastosowań dotyczy analizy parametrów gleby pod kątem zastosowań w rolnictwie na bazie odczytów hiperspektralnych z satelit. Lepsze odczyty parametrów gleby to wsparcie dla inteligentnego rolnictwa” – tłumaczył prof. Biecek.
Jak podano, ze strony PW w projekt zaangażowani są przedstawiciele Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych oraz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych.(PAP)
akp/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.