Sejm/ Marek Sowa (KO) przewodniczącym komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dot. cudzoziemców

09.01.2025. Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. PAP/Paweł Supernak
09.01.2025. Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

Poseł KO Marek Sowa został przewodniczącym komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących cudzoziemców. Wybrano również pięciu jego zastępców. Za powołaniem komisji głosowało 256 posłów, przeciw było 180 posłów, jeden nie głosował.

Sejm w piątek powołał komisję nadzwyczajną do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o rządowe projekty ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym RP oraz rządowy projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Projekty powstały w trzech resortach: rodziny, pracy i polityki społecznej, spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych.

Przewodniczącym komisji został poseł Sowa. Na jego zastępców powołano Jarosława Zielińskiego (PiS), Norberta Pietrykowskiego (Polska2050-TD), Mirosława Maliszewskiego (PSL-TD), Katarzynę Ueberhan (Lewica) oraz Krzysztofa Mulawę (Konfederacja).

W skład komisji, zgodnie z podjętą uchwałą, weszli: Paweł Bliźniuk (KO), Mateusz Bochenek (KO), Bożena Borys-Szopa (PiS), Władysław Dajczak (PiS), Adam Dziedzic (PSL-TD), Joanna Frydrych (KO), Daria Gosek-Popiołek (Lewica), Marcin Grabowski (PiS), Maria Małgorzata Janyska (KO), Maciej Konieczny (Razem), Iwona Maria Kozłowska (KO), Mariusz Krystian (PiS), Wioletta Maria Kulpa (PiS), Ewa Leniart (PiS), Mirosław Maliszewski (PSL-TD), Dorota Marek (KO), Paweł Masełko (KO), Jan Mosiński (PiS), Krzysztof Mulawa (Konfederacja), Monika Pawłowska (PiS), Norbert Pietrykowski (Polska2050-TD), Urszula Rusecka (PiS), Waldemar Sługocki (KO), Marek Sowa (KO), Ewa Szymanowska (Polska2050-TD), Katarzyna Ueberhan (Lewica), Anna Wojciechowska (KO), Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (PiS), Grzegorz Woźniak (PiS) oraz Jarosław Zieliński (PiS).

Przewodniczący zapowiedział, że pierwsze posiedzenie komisji będzie chciał zwołać 3 lutego.

Komisja nadzwyczajna ma się zająć czterema projektami ustaw, które mają uporządkować zasady zatrudniania cudzoziemców i wydawania wiz dla studentów z krajów trzecich. Projekty powstały w trzech resortach: rodziny, pracy i polityki społecznej; spraw wewnętrznych i administracji oraz spraw zagranicznych.

Chodzi o rządowe projekty ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej oraz rządowy projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.

Projekt o rynku pracy i służbach zatrudnienia przewiduje modernizację instytucji rynku pracy. Zakłada udoskonalenie funkcjonowania Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) i form aktywizacji zawodowej oraz podnoszenie umiejętności osób poszukujących pracy. Reforma w tym zakresie została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy.

Ponadto, proponowane działania obejmują m.in. aktywizację osób biernych zawodowo i rolników, którzy chcą się przekwalifikować. Rolnicy, którzy posiadają powyżej 2 ha przeliczeniowe, nie mający stałych dochodów, będą mogli ubiegać się o status osoby bezrobotnej. PSZ będą również wspierać kierunkowo określone grupy, np. osób młodych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, kobiet z dziećmi czy osób zainteresowanych własnym biznesem. Wsparcie otrzymają też pracodawcy. Zmniejszyć się ma biurokracja i obowiązki sprawozdawcze dla przedsiębiorców. Usługi urzędów pracy zostaną także unowocześnione i zautomatyzowane.

Z kolei projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP zakłada m.in. zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Złamanie przepisów zagrożone ma być karą grzywny w wysokości od 3 do 50 tys. zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia.

Według proponowanych zmian wojewoda będzie mógł odmawiać wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. "nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Polski". Poszczególne powiaty będą miały możliwość decydowania, w jakich branżach na terenie tego powiatu i w jakim okresie ograniczyć możliwość powierzania pracy cudzoziemcom.

Wprowadzona zostanie też pełna elektronizacja dotycząca procedury wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców – począwszy od złożenia wniosku, aż po odbiór decyzji w tych sprawach.

Projekt dot. wiz studenckich zakłada reformę systemu wydawania wizy krajowej dla studentów oraz systemu wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

Rektor uczelni lub kierownik jednostki prowadzącej studia będzie musiał niezwłocznie zawiadomić pisemnie konsula, który wydał cudzoziemcowi wizę krajową w celu odbycia studiów, o niepodjęciu studiów przez tego cudzoziemca.

Projekt przyznaje też ministrowi spraw zagranicznych i konsulom uprawnienia, analogiczne m.in. do szefa Urzędu ds. Cudzoziemców i wojewodów, do pozyskania informacji niezbędnych do przeprowadzenia postępowania w sprawie wydania, cofnięcia lub unieważnienia wizy.

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw dostosowuje polskie prawo do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej - głównie dyrektywy w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Niebieska Karta UE skierowana jest do wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza Unii, pozwala im na legalną, stabilną i dobrze płatną pracę oraz traktowanie na takich samych zasadach, jak obywatele państw UE. Dyrektywa UE obejmuje ponadto kwestie możliwości skorzystania przez posiadacza Niebieskiej Karty UE z tzw. mobilności krótkoterminowej oraz długoterminowej w innym unijnym państwie niż państwo członkowskie, które jako pierwsze przyznało Kartę. (PAP)

ak/ agz/ kkr/ lm/ jpn

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sejm/ Projekty ustaw ws. wiz studenckich i Niebieskiej Karty UE skierowane do komisji

  • Fot. Adobe Stock

    Podsumowanie 2024/ Legislacja w nauce: wyhamowała reforma PAN; przywrócono nadzór resortu nauki nad NCBR

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera