W prehistorycznej Anglii dziedziczono w linii żeńskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Badania genetyczne wskazują, że w prehistorycznej Anglii epoki żelaza dziedziczenie dokonywało się po linii żeńskiej – informują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Badania prehistorycznego DNA dowodzą, że w epoce żelaza na Wyspach Brytyjskich ziemia była dziedziczona w linii żeńskiej, a mężowie po ślubie przeprowadzali się do domu teściów. Po raz pierwszy udało się udokumentować taki obyczaj w odniesieniu do prehistorii Europy.

Dokonał tego zespół genetyków, kierowany przez specjalistów z Trinity College w Dublinie (Irlandia), którzy połączył siły z archeologami z Bournemouth University w Poole (Anglia). Analizy genetyczne i archeologiczne wskazują na polityczną i społeczną dominację kobiet w tamtych czasach na badanym obszarze.

Naukowcy wykorzystali rzadką okazję do sekwencjonowania DNA wielu członków jednej społeczności. Pozyskali próbki od ponad 50 osobników z cmentarzysk w Dorset w południowej Anglii. Miejsca pochówków wykorzystywano w czasach przedrzymskich i rzymskich. Wyniki badań dowodzą, że struktura społeczna była zbudowana na bazie pochodzenia w linii żeńskiej.

„Jest to cmentarz dużej grupy krewnych. Zrekonstruowaliśmy drzewo genealogiczne z wieloma różnymi odgałęzieniami. Odkryliśmy, że większość członków wywodziła się od jednej kobiety, która żyła kilka wieków wcześniej. Z kolei pokrewieństwo w linii ojca było niemal nieobecne” - opisuje Lara Cassidy z Trinity College.

Jak dodaje, oznacza to, że mężowie po ślubie przenosili się do społeczności swoich żon, a ziemia mogła być przekazywana w linii żeńskiej.

Zjawisko to, zwane matrylokalnością, nie było ograniczone do Dorset. Podobny wzorzec zespół zaczął odkrywać również na innych, mniejszych cmentarzach w Anglii.

Z kolei np. w osadzie brytyjskiej, nazwanej przez Rzymian Duropolis, pochówki kobiet miały bogatsze wyposażenie. Ze źródeł rzymskich wiadomo, że w Anglii żyły wówczas dwie królowe, które dowodziły wojskiem, a także, że kobiety zajmowały wpływową pozycję w społeczeństwie.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy opracowali nową metodę produkcji nawozu z mocznika

  • Fot. Adobe Stock

    Otłuszczone mięśnie zwiększają ryzyko chorób serca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera