Neandertalczyk zamieszkiwał jaskinie Katalonii ponad 120 tys. lat temu

Dolina rzeki Vall de Nuria w Pirenejach, prowincja Girona, Adobe Stock
Dolina rzeki Vall de Nuria w Pirenejach, prowincja Girona, Adobe Stock

Grupy neandertalczyków zamieszkiwały katalońskie groty ponad 120 tys. lat temu, wynika z badań archeologicznych prowadzonych w położonej w północno-wschodniej Hiszpanii jaskini Arbreda, w prowincji Gerona.

Jak przekazała hiszpańskiej rozgłośni RNE koordynatorka badań Marina Lozano, dowodem na obecność populacji neandertalczyka są dwa zęby odnalezione w tej jaskini. Dodała, że badanie wykazało, że mają one “co najmniej” 120 tys. lat.

Badaczka sprecyzowała, że znalezione podczas tegorocznych prac archeologicznych zęby neandertalczyka dowodzą, że jego populacja zamieszkiwała katalońską grotę na przestrzeni kilkudziesięciu tysięcy lat.

“W trakcie naszych poszukiwań natrafiliśmy w sumie na trzy zęby neandertalczyków: dwa sprzed ponad 120 tys. lat, a także jeden z okresu między 71 tys. i 44 tys. lat temu” - wyjaśniła Marina Lozano z Uniwersytetu Rovira i Virgili w Tarragonie.

Z dotychczasowych ustaleń zespołu hiszpańskich archeologów wynika, że każdy z trzech zębów znalezionych w jaskini należał do osobnika w odmiennym wieku: dziecka, nastolatka oraz dorosłego.

Lozano zaznaczyła, że najwięcej danych dotyczących zwyczajów neandertalczyka z groty Arbreda dostarczył “najmłodszy” ze znalezionych zębów, gdyż poza koroną częściowo zachował się również jego korzeń. Należał on do chłopca w wieku około 12 lat.

Dodała, że neandertalczycy zajmujący się głównie łowiectwem i zbieractwem mogli już w tym samym regionie Półwyspu Iberyjskiego koegzystować z osobnikami Homo sapiens pomiędzy 71 tys. a 44 tys. lat temu. Wyjaśniła, że w okresie tym w diecie neandertalczyków przeważało mięso.

"Żaden ze znalezionych zębów neandertalczyka nie miał patologii, np. próchnicy" - przekazała Lozano, dodając, że wśród planowanych badań jest m.in. studium genetyczne dotyczące ustalenia płci osób, których zęby znaleziono w katalońskiej jaskini.

Wyjaśniła, że na podstawie analizy uzębienia badacze stwierdzili, że w ostatniej fazie obecności w Katalonii populacje neandertalczyka potrafiły dostosowywać się do zmian klimatycznych i środowiskowych, a czas ich pobytu w jaskini zmieniał się. (PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rybie białko może obudzić geny naprawy serca

  • Fot. Adobe Stock

    Sen łagodzi trudne wspomnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera