W Katalonii znaleziono ślady obozowiska neandertalczyków sprzed 60 tys. lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

We wspólnocie autonomicznej Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii, zespół archeologów natrafił na ślady obozowiska hominidów sprzed 60 tys. lat. Miejsce to, jak uważają badacze, służyło jako teren postoju i polowań dla społeczności neandertalczyków w okresie jesiennym.

Hiszpańscy archeolodzy ustalili, że grupa neandertalczyków wyspecjalizowała się w polowaniach na jelenie, a obóz był miejscem wypraw w celu poszukiwania zwierzyny.

Sprecyzowali, że ślady obecności grupy neandertalczyków zostały odkryte w gminie Capellades, w prowincji Barcelona. Znajdowały się na stanowisku archeologicznym Abric Romani, na którym w 2022 r. znaleziono fragment czaszki neandertalczyka.

“Wraz z pozostałościami biesiady neandertalczyków znaleziono tam m.in. również narzędzia wykonane z krzemienia, kwarcu oraz wapienia” - sprecyzowali w komunikacie hiszpańscy archeolodzy, dodając, że materiały te praczłowiek pozyskiwał lokalnie.

Badacze przypomnieli, że żyjący w rejonie Capellades przed 60 tys. lat przedstawiciele hominidów należeli do grupy myśliwych. W miejscu ich obozowiska znaleziono ponad 1000 rozmaitych przedmiotów.

“Poza narzędziami znalezione zostały szczątki co najmniej czterech samców jeleni, z których trzy zostały ułożone w tym samym miejscu wraz z fragmentami poroża oraz innymi elementami szkieletu. Oznacza to, że było to bardzo wyjątkowe wydarzenie” - podkreślili naukowcy.

Według autorów badania w czasie uroczystego posiłku grupa neandertalczyków żywiła się nie tylko mięsem jeleni, ale również jego szpikiem kostnym “z licznie połamanych kości”, szczególnie czaszek.

“Zostały one złamane w celu uzyskania szpiku, ważnego składnika odżywczego, który był dla prehistorycznych populacji łowieckich i zbierackich źródłem tłuszczu oraz białka” - podała ekipa hiszpańskich naukowców.

Odkrycia śladów obozowiska neandertalczyków dokonał 27-osobowy zespół naukowców z Katalońskiego Instytutu Paleoekologii Ludzkiej i Ewolucji Społecznej (IPHES-CERCA), a także Wydziału Prehistorii na Uniwersytecie Rovira i Virgili (URV) w Tarragonie.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera