Do 2 stycznia można głosować w plebiscycie "Archeologiczne Sensacje 2024". W konkursie tym oceniane są wyjątkowe odkrycia, publikacje, projekty i wydarzenia dotyczące prac polskich archeologów, jakie miały miejsce w 2024 roku.
Głosować można do 2 stycznia 2025 roku, do godz. 20:00, poprzez formularz na stronie internetowej.
Dokonania i wydarzenia oceniane są w kilku kategoriach, które dotyczą wydarzeń z 2024 roku. Kategoria "najważniejsza premiera dziedzictwa" pozwala wyróżnić wydarzenia, projekty lub inicjatywy, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do promocji i ochrony dziedzictwa kulturowego w 2024 roku. Kategoria "najskuteczniej popularyzowane badania" dotyczy zespołów, osób, stowarzyszeń, instytutów, fundacji czy grup, które - choć może w 2024 roku nie odkryły niczego przełomowego - to przez cały rok wykonują trudną pracę popularyzatorską: prezentują wyniki badań, podejmują się nowych wyzwań, prowadzą profile lub strony, publikują filmy, książki, zarówno naukowe jak i popularnonaukowe, udzielają wywiadów w mediach.
Kategoria "unikatowy artefakt" pozwala wyróżnić odkrycia, które - choć nie zmieniają całej historii ludzkości - to zasługują na uwagę ze względu na swoją wyjątkowość. Kategoria "najciekawszy projekt rozpoczęty w 2024" przeznaczona jest dla naukowych zespołów badawczych. Pozostałe kategorie to: najlepsza wystawa czasowa, najważniejsza książka, najważniejszy skarb, najlepsze archeologiczne zdjęcie, najważniejsze zagraniczne odkrycie polskich archeologów, najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce 2024.
Organizatorem plebiscytu jest czasopismo popularnonaukowe "Archeologia Żywa" i jego redaktor naczelny dr Radosław Biel.
Nominacje oceniają internauci oraz jury, w skład którego wchodzą: twórca treści multimedialnych (m.in. kanału na YouTube "Mroczne Wieki") Michał Kuźniar; redaktor naczelny czasopisma "Odkrywca" Andrzej Daczkowski; dziennikarz, twórca multimedialny i popularyzator historii Cezary Korycki; archeolożka, naukowczyni, publicystka i blogerka (znana w sieci jako „Wiedźma od Wiedzy”) Anna Jankowiak; wydawca, popularyzator kultury słowiańskiej i odtwórca historyczny Igor Górewicz; popularyzator historii i twórca kanału "Underground Passion", poszukiwacz skarbów - Artur Troncik; dziennikarka związana z Polskim Radiem, gdzie specjalizuje się w popularyzacji nauki - Katarzyna Kobylecka; dziennikarz naukowy National Geographic Polska, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski, Szymon Zdziebłowski; archeolożka, dziennikarka naukowa i popularyzatorka nauki związana z tygodnikiem "Polityka" Agnieszka Krzemińska oraz redaktorka i dziennikarka naukowa PAP i serwisu Nauka w Polsce Anna Ślązak.
Zwycięzców poznamy po 12 stycznia.(PAP)
Nauka w Polsce
zan/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.