Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Scanway otrzymał zamówienie od amerykańskiej firmy Intuitive Machines (IM) na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca do satelity IM, którego start planowany jest na koniec 2025 roku - podała spółka w komunikacie.

Jak podano, pojazd kosmiczny IM to pierwszy satelita w ramach zakontraktowanej przez NASA konstelacji satelitów do telekomunikacji księżycowej.

Spółka spodziewa się, że wpływ środków z zamówienia będzie rzędu rzędu kilkuset tysięcy USD.

Dodano, że współpraca z Intuitive Machines może być rozszerzana w przyszłości, w tym z wykorzystaniem ewentualnego wsparcia instytucji europejskich i/lub krajowych, w celu umieszczenia kolejnych instrumentów na nowych satelitach IM lecących na Księżyc.

Intuitive Machines to notowana na NASDAQ amerykańska firma, zajmująca się eksploracją kosmosu i budową infrastruktury księżycowej.

Misja, w ramach której Scanway wyśle w 2025 roku teleskop wraz z IM na orbitę Księżyca, to efekt wygranego przez IM przetargu NASA o wartości maksymalnej 4,82 miliarda dolarów. (PAP Biznes)

mcb/ pel/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sobotę zacznie się astronomiczna zima

  • Noc nad Obserwatorium Las Campanas w Chile. Stacja obserwacyjna projektu OGLE oraz Wielki i Mały Obłok Magellana. Autor: Krzysztof Ulaczyk.

    Naukowcy odkryli nową klasę kosmicznych źródeł promieniowania rentgenowskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera