W trzech kategoriach wręczono w poniedziałek nagrody imienia prof. Wiktora Brossa. Otrzymali je za swoje osiągnięcia kliniczne lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w trakcie dorocznych obchodów święta Uniwersytetu Medycznego.
Uczelnia poinformowała w komunikacie, że w poniedziałek w trakcie obchodów święta Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zostały wręczone trzy nagrody za osiągnięcia kliniczne w 2023 roku. Trafiły do zespołów lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Nagrodzie patronuje wybitny chirurg prof. Wiktor Bross, który stworzył "Wrocławską Szkołę Chirurgiczną". W 1958 r. właśnie tutaj wykonał pierwszy w Polsce zabieg na otwartym sercu.
Za organizację procesów diagnostyczno-terapeutycznych i współpracę międzykliniczną nagroda powędrowała do zespołów Kliniki Kardiochirurgii oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, która zrealizowała "leczenie hybrydowe tętniaków aorty".
"Pionierska procedura hybrydowego leczenia tętniaków aorty – Frozen Elephant Trunk (FET) łączy techniki chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii, umożliwiając minimalizację ryzyka oraz poprawę wyników leczenia pacjentów z tętniakami w odcinku piersiowo-brzusznym aorty, które dotąd były wyjątkowo trudne w leczeniu. Wprowadzenie FET przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności terapii" - czytamy w komunikacie.
Za osiągnięcia w zakresie wprowadzenia nowych technologii, metod diagnostycznych i terapeutycznych nagrodzony został projekt wdrożenia chirurgii robotycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. W lipcu 2023 roku Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej rozpoczęło działanie, w ramach którego wykonywane są zabiegi w asyście robota chirurgicznego w specjalnościach urologia i chirurgia kolorektalna. Niedawno wprowadzono robotykę do chirurgii pediatrycznej.
Trzecia kategoria dotyczyła przeprowadzenia nowoczesnej, skutecznej procedury terapeutycznej. Tu nagroda prof. Brossa powędrowała do zespołu Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za "wdrożenie programu laparoskopowej resekcji guzów wątroby". To pierwsze takie osiągnięcie na Dolnym Śląsku.(PAP)
ros/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.