W 2023 r. wydatki na badania i rozwój w Polsce wyniosły 11,7 mld euro. To wzrost o 22,6 proc. w stosunku do poprzedniego roku – czytamy w udostępnionym PAP raporcie PFR.
„Lepszym ujęciem porównawczym jest przyrównanie nakładów na R&D do PKB danego kraju. Tak jak w ujęciu nominalnym, tak i tu wykonaliśmy znaczący wzrost. W 2004 r. na nakłady poświęcaliśmy około 0,55 proc. PKB, w 2023 r. było to już 1,56 proc.” – podał Polski Funduszu Rozwoju w raporcie.
Ekonomiści PFR podkreślili, że nadal jest to wyraźnie poniżej poziomu wydatków Unii Europejskiej, który wynosił 2,2 proc., ale „w ostatnich latach różnica zmniejsza się”. W raporcie wskazano, że w stosunku do wielkości PKB najwięcej na badania i rozwój w 2023 r. przeznaczyła Szwecja (3,57 proc.), Belgia (3,32 proc.) i Austria (3,29 proc.).
„W przeliczeniu na głowę obywatela największe wydatki na badania i rozwój odnotowano w Danii (1 895 euro), Szwecji (1 836 euro) i Austrii (1 711 euro). W Polsce wartość ta wyniosła 318 euro na osobę” – czytamy w raporcie PFR.
Ekonomiści funduszu stwierdzili, że najwięcej pieniędzy na badania i rozwój w Polsce wydał sektor przedsiębiorstw. W 2023 r. było to prawie 7,5 mld euro, tj. 65 proc. całkowitej wartości nakładów. Drugim najwięcej wydającym sektorem w Polsce był sektor szkolnictwa wyższego (3,9 mld euro, 33 proc. udziału), a trzecim sektor rządowy (0,2 mld euro, 2 proc. (PAP)
ms/ malk/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.