NASA ogłosiła konkurs na ekologiczne rozwiązanie problemu śmieci pozostawionych na Księżycu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

NASA ogłosiła konkurs LunaRecycle Challenge, który ma na celu opracowanie systemowych rozwiązań służących redukcji odpadów na Księżycu. Na jego powierzchni znajdują się już m.in. worki z odpadami, porzucone łaziki, a nawet piłki golfowe.

Amerykańska agencja kosmiczna poszukuje rozwiązań, które umożliwią przechowywanie, przetwarzanie i recykling śmieci wytwarzanych przez astronautów podczas pobytu na Księżycu, tak aby minimalizować ilość odpadów transportowanych na Ziemię. Organizatorzy konkursu podkreślają, że zgłoszone rozwiązania mogą także wpłynąć na rozwój recyklingu na Ziemi.

Na stronie internetowej NASA znajduje się lista przedmiotów, które pozostawiło po sobie na Księżycu 12 astronautów. To m.in. 96 worków moczu, kału i wymiocin, buty, trzy łaziki księżycowe, aparaty fotograficzne, sprzęty do eksperymentów i sześć flag. Na naturalnym satelicie Ziemi Amerykanie pozostawili także kilka osobistych przedmiotów: zdjęcie rodzinne, wieczne pióro i dwie piłeczki golfowe, którymi grał Allan Shepard, dowódca misji Apollo 14 w 1971 r. Lista obejmuje także sprzęt pozostawiony podczas bezzałogowych misji radzieckich, chińskich, indyjskich, japońskich i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Ze względu na panujące na Księżycu warunki, przedmioty tam pozostawione nie ulegają erozji, a brak burz pyłowych oznacza, że nie są one przykrywane. To sprawia, że ślady kroków Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu, pozostają widoczne, mimo że zostały pozostawione w 1969 roku.

W rozmowie z BBC szefowa programu NASA LunaRecycle Jennifer Edmunson powiedziała, że w związku z wysoką ceną paliwa rakietowego transport jednego kg towaru z Ziemi na Księżyc kosztuje od 1 do 1,2 mln dol. "Każdy rodzaj recyklingu, który moglibyśmy tam przeprowadzić, jest korzystny dla gospodarki. (…) Chcemy też zachować Księżyc jako niesamowite miejsce, a nie zamienić go w wysypisko śmieci" – dodała.

NASA ma nadzieję, że konkurs, na który przeznaczono 3 mln dol., zachęci uczestników z całego świata do tworzenia innowacyjnych metod recyklingu materiałów.

Pomysły można zgłaszać do 31 marca 2025 r. (PAP)

mzb/ bst/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: sok z czarnego bzu ułatwia odchudzanie

  • Fot. Adobe Stock

    Głęboki sen oczyszcza mózg

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera