Łódź/ Nieznany gatunek owadów odkryli w rzece Rawce biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego

Adobe Stock, Rawka w Bolimowskim Parku Krajobrazowym
Adobe Stock, Rawka w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Niewielkie bezkręgowce stanowią istotną część ekosystemu rzeki Rawki.

Kamil Słomczyński i Tymoteusz Matera, studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ), pod kierunkiem prof. Mateusza Płóciennika prowadzili badania rzeki przecinającej Bolimowski Park Krajobrazowy między Skierniewicami i Bolimowem, zbierając mech wodny porastający powalone drzewa, a następnie - przy użyciu mikroskopu - poszukiwali bytujących w nim żywych organizmów. Takim sposobem odkryli dwa gatunki larw muchówek z rodziny ochotkowatych.

"To niewielkie owady, przypominające komary, ale pozbawione krwiożerczych zapędów. Większą część życia spędzają w stadium larwalnym. Dorosłe osobniki mają jeden cel – rozmnożyć się i zadbać o przetrwanie gatunku. Są bardzo ważnym elementem ekosystemu wodnego, ponieważ stanowią pokarm dla wielu zwierząt wodnych" - powiedział Tymoteusz Matera, student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Muchówki to zróżnicowana grupa bezkręgowców. Niektóre są drapieżne, inne żywią się martwą materią organiczną. Żeby wyodrębnić nieodkryte dotychczas w Polsce gatunki, młodzi naukowcy nie mogli oprzeć się tylko na obserwacji, ale musieli przeprowadzić badania genetyczne.

"Muchówki są liczne, więc łatwo pominąć nowe gatunki, szczególnie w tak specyficznym siedlisku, jakim są mchy wodne. Gatunki znalezione w takim środowisku lubią szybko płynącą wodę i dobre natlenienie. Są bioindykatorami czystości rzeki. Wiemy dzięki nim, że Rawka jest czysta i płynie w niej woda wysokiej jakości" – wyjaśnił Kamil Słomczyński, również student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska tej uczelni.

Jak doprecyzował dr hab. Mateusz Płóciennik, nie są to opisy nowych gatunków dla nauki, tylko pierwsze stwierdzenia w Polsce gatunków już dawno opisanych, ale dotąd w naszym kraju nie wykazanych. "Są to gatunki zapewne szerzej rozpowszechnione, ale nie pospolite, związane z szczególnymi siedliskami" - wyjaśnił biolog.

Młodzi biolodzy zapowiadają, że to nie jest ich ostatnie słowo w badaniach ekosystemu rzeki Rawki i już planują następne badania bezkręgowców na terenie rezerwatu w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.(PAP)

Marek Juśkiewicz

jus/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.01.2025. Liczenie nietoperzy w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, które jest największym zimowiskiem tych ssaków w Europie Środkowej i Wschodniej. PAP/Lech Muszyński

    W Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym naukowcy naliczyli 39 131 nietoperzy

  • fot. Anna Maria Kubicka, mat. prasowe UPP

    Poznań/ Ropuchy i żaby na drzewach miejskiego parku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera