W tym tygodniu rząd zajmie się ustawą MSZ o likwidacji nieprawidłowości w systemie wizowym - podał w czwartek wiceminister nauki prof. Andrzej Szeptycki. Zapowiedział kompleksowe rozwiązania w zakresie umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, nauki i dyplomacji naukowej.
Szeptycki uczestniczył w konferencji naukowej "Studenci zagraniczni w Lublinie – potencjał doświadczeń i nowe perspektywy" na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
Podczas konferencji prasowej towarzyszącej wydarzeniu wiceminister poinformował, że "w tym tygodniu na rządzie stanie ustawa MSZ o likwidacji nieprawidłowości w systemie wizowym".
Ustawa - dodał - ma uniemożliwić uczelniom "rekrutowanie młodych ludzi, których celem nie jest tak naprawdę podjęcie studiów w Polsce, tylko jest uzyskanie - za pośrednictwem uczelni - wizy do strefy Schengen".
Jak podał wiceminister, ustawa ma z jednej strony uszczelnić system wydawania wiz, a z drugiej - udrożnić go, jeśli chodzi "o prawdziwych studentów".
Szeptycki przekazał, że pod auspicjami Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) trwają prace nad Krajową Strategią Umiędzynarodowienia Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przygotowanie strategii zaplanowano na lata 2024-2025, natomiast jej wdrażanie – 2026-2027.
Strategia – uzupełnił - ma zaproponować "kompleksowe rozwiązania w zakresie umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego, nauki, a także dyplomacji naukowej".
Szeptycki poinformował podczas konferencji naukowej, że MSZ z udziałem innych resortów rozpoczął prace nad nową strategią wobec Polonii. "Jednym z elementów tej strategii ma być przyciągnięcie do nas młodych przedstawicieli Polonii z krajów wysokorozwiniętych, w szczególności takich państw, jak Stany Zjednoczone i Kanada" – powiedział. Dla wiceministra jest ważne, żeby to byli studenci z krajów anglojęzycznych.
Według informacji przekazanej przez wiceministra województwo lubelskie ma najwyższy poziom umiędzynarodowienia wyższych uczelni. "Zagraniczni studenci na lubelskich uczelniach stanowią ok. 15 proc. całości studentów w województwie - przede wszystkim mam na myśli Lublin – i to jest najwyższy wskaźnik w skali całej Polski" - powiedział. Dodał, że na Lubelszczyźnie jest prawie 10 tys. studentów zagranicznych, którzy mają wpływ na gospodarkę, ofertę kulturalną, mieszkaniową i rozwój programów anglojęzycznych na uczelniach.
W raporcie końcowym komisji śledczej ds. afery wizowej stwierdzono m.in. brak nadzoru MSZ nad procesem przyznawania wiz sprzyjający korupcji, rozszczelnienie systemu wydawania wiz, brak kontroli nad napływem imigrantów, brak polityki migracyjnej; uznano też, że Polska była wykorzystywana w procedurze "visa shopping", polegającej na wyszukiwaniu najłatwiejszych sposobów dotarcia do państw strefy Schengen. Komisja zdecydowała o skierowaniu zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 11 osób, m.in. przez b. szefa MSZ Zbigniewa Raua i b. premiera Mateusza Morawieckiego. PiS zapowiedział już, że zgłosi zdanie odrębne.
Jak ustalono, w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. wydano ponad 3 mln 610 tys. wiz, w tym prawie 377 tys. (10,4 proc.) wiz Schengen i 2 mln 872 tys. krajowych wiz pracowniczych; stanowiło to 47,7 proc. wszystkich krajowych wiz pracowniczych wydanych w Unii Europejskiej.(PAP)
pin/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.