Historia i kultura

Mazowieckie/ Znaleziony na terenie Warszawy zabytkowy czekan trafi do muzeum w Legionowie

Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie
Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie

Sensacyjne znalezisko z terenu obecnej Warszawy decyzją mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków trafi do Legionowa - poinformował mazowiecki konserwator.

Przekazał, że pod koniec listopada do Muzeum Historycznego w Legionowie anonimowo przekazano rzadko występujący na terenie Polski wykonany z brązu czekan.

Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie

"Czekany z tarczowatym obuchem, z uwagi na bogatą ornamentykę były zazwyczaj wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego właściciela. Na powierzchni odnalezionego zbytku widnieją bogate zdobienia w postaci rytych trójkątów i falistych linii, a na obuchu - motywy spirali. Tego typu czekany uznawane są za broń ceremonialną i/lub wyznacznik prestiżu. Uważa się, że ich produkcja miała miejsce w warsztatach z Kotliny Panońskiej w epoce brązu" - wyjaśnił konserwator.

Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie

Do tej pory tego typu obiekty znajdowano wzdłuż biegu Odry, począwszy od Śląska aż po Pomorze Zachodnie. Zabytkowy czekan odnaleziono na warszawskiej Białołęce, w dolinie rzeki Długiej, na terenie dawnej wsi Kąty Grodziskie.

"Zachował się w dobrym stanie, choć prawdopodobnie jeszcze w starożytności został w dwóch miejscach złamany i w takim stanie zdeponowany w ziemi" - zaznaczył konserwator.

Fot. Muzeum Historyczne w Legionowie

Po wstępnej ekspertyzie dokonanej przez służby konserwatorskie, decyzją MWKZ zabytek pozostanie w Muzeum Historycznym w Legionowie. Zanim jednak trafi do muzealnej gabloty konieczne będzie przeprowadzenie zabiegów konserwatorskich, które pozwolą ustabilizować zabytek i zatrzymać procesy korozji. Czekan zostanie również poddany specjalistycznym badaniom, które mogą w przyszłości wskazać dokładnie miejsce jego pochodzenia.(PAP)

Nauka w Polsce

mas/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    7 stycznia rozstrzygnięcie plebiscytu Uniwersytetu Warszawskiego na słowo roku 2024

  • Wilno, Litwa, 06.01.2025. Królewskie regalia zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Dziedzictwa Sakralnego w Wilnie. PAP/Valdemar Doveiko

    W krypcie katedry wileńskiej znaleziono ukryte insygnia grobowe władców Litwy i Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera