Uczelnie i instytucje

Płock/ Rektor Akademii Mazowieckiej zapowiedział prace nad powołaniem uniwersytetu

29.08.2022. Rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku prof. dr hab. Maciej Słodki. PAP/Leszek Szymański
29.08.2022. Rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku prof. dr hab. Maciej Słodki. PAP/Leszek Szymański

Prace nad utworzeniem w Płocku uniwersytetu zapowiedział podczas piątkowych uroczystości 25-lecia tamtejszej Akademii Mazowieckiej rektor tej uczelni prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki. Pomysł poparł m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który jest posłem z regionu płockiego.

„Naszym marzeniem jest, żeby w Płocku powstał Uniwersytet Mazowiecki i w to wierzymy. Będziemy cały czas na rzecz powstania tego uniwersytetu pracować” - powiedział w piątek rektor płockiej Akademii Mazowieckiej prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki. „Uważam, że najlepsze jeszcze przed nami” - dodał, nawiązując do historii uczelni obchodzącej właśnie 25-lecie istnienia i planów związanych z jej rozwojem.

Prof. Słodki przypomniał, że wiele czołowych uniwersytetów na świecie, w tym klasyfikowanych w rankingu szanghajskim, ma swoją siedzibę w ośrodkach podobnej wielkości, co Płock, jak choćby Cambridge w Wlk. Brytanii, a nawet z mniejszą liczbą mieszkańców, jak Stanford w USA. Zwrócił przy tym uwagę, że w Płocku, oprócz Akademii Mazowieckiej, działa już od wielu dekad filia Politechniki Warszawskiej. Wspomniał też, że o powołaniu w tym mieście uniwersytetu pisała jeszcze w latach 20. XX wieku jedna z lokalnych gazet.

Odwołując się do tej historycznej publikacji wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który jest posłem z okręgu płockiego, ocenił, że marzenia o utworzeniu tam uniwersytetu „oparte są o bardzo mocne argumenty”. Wymienił wśród nich istniejącą w tym mieście najstarszą polską szkołę, która funkcjonuje nieprzerwanie od 1180 r. - obecnie jest to Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, a także posiadającą unikalne zbiory bibliotekę Towarzystwa Naukowego Płockiego, w tym kolekcję inkunabułów i starodruków.

„Jestem do dyspozycji” - zadeklarował jednocześnie Zgorzelski, odnosząc się do planów utworzenia w Płocku uczelni uniwersyteckiej. Zaapelował przy tym do zebranych: „Bądźmy w jednej ekipie. Doprowadźmy marzenia wielu pokoleń płocczan do zrealizowania. Bądźmy w ekipie płockiego uniwersytetu”.

Za utworzeniem w Płocku uniwersytetu opowiedzieli się również obecni na obchodach 25-lecia tamtejszej Akademii Mazowieckiej prezydent miasta Andrzej Nowakowski, a także biskup płocki Szymon Stułkowski.

Jubileuszowi towarzyszyła konferencja naukowa „Szkolnictwo wyższe i nauka wobec nowych wyzwań”.

Akademia Mazowiecka w Płocku została utworzona w 2022 r. na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, kontynuując działalność Mazowieckiej Uczelni Publicznej i wcześniej funkcjonującej, powołanej w 1999 r., Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Aktualnie uczelnia zatrudnia 217 pracowników dydaktycznych, kształcąc 1924 studentów. Funkcjonuje tam 20 kierunków studiów, w tym lekarski, który utworzono w ubiegłym roku akademickim, a także pielęgniarski i położniczy - na wydziale nauk o zdrowiu, oraz na pozostałych wydziałach, nauk humanistycznych i informatyki oraz nauk społecznych.

Od początku działalności, zapoczątkowanej przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, obecną płocką Akademię Mazowiecką opuściło dotychczas 15 tys. 148 absolwentów.

W trakcie piątkowych uroczystości 25-lecia uczelni rektor prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki odebrał przyznany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Brązowy Krzyż Zasługi. Odznaczenie wręczył wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek.(PAP)

mb/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera