Uczelnie i instytucje

Pięć uczelni nagrodzonych Research Impact Leaders Awards

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pięć uczelni otrzymało nagrody w ósmej edycji konkursu Research Impact Leaders Awards, organizowanego przez Elsevier Polska. W gronie nagrodzonych znalazły się: Politechniki: Śląska i Gdańska, Uniwersytety: Jagielloński, Warszawski oraz im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Research Impact Leaders Award, przyznana po raz pierwszy w roku 2016, jest częścią światowej inicjatywy Elsevier. Nagrody są wyrazem uznania dla instytucji badawczych, które mają największy wpływ na badania naukowe i przyczyniają się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki na świecie.

Nagrody przyznano w siedmiu kategoriach.

W kategorii Life Sciences / Agricultural Sciences nagrodę przyznano Politechnice Gdańskiej. Wśród nominowanych były również: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Politechnika Gdańska okazała się najlepsza także w kategorii Engineering and Technology. Nominowano w niej także Politechnikę Opolską i Politechnikę Śląską.

W kategorii Humanities zwycięzcą okazał się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W gronie nominowanych znalazły się także Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski.

Uniwersytet Jagielloński otrzymał najwyższą ocenę w Medical Sciences. W tej kategorii nominowano także Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytet Opolski.

W kategorii Natural Sciences wygrał Uniwersytet Warszawski. Wśród nominowanych znalazły się także: Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Politechnika Śląska wygrała w kategorii Social Sciences, wyprzedzając Politechnikę Gdańską i Akademię Leona Koźmińskiego.

Również Politechnika Śląska otrzymała nagrodę specjalną: European Alliances Research Impact Leaders Award. Nominowane były również Politechnika Gdańska i Politechnika Opolska.

Elsevier opiera swoje analizy na bazach danych oraz algorytmie uwzględniającym pięć kluczowych elementów: wzrost liczby publikacji, indeks cytowań FWCI, współpraca międzynarodowa, liczba publikacji w Top 10 czasopismach naukowych, cytowania w politykach publicznych.

Nagrody wręczono w Zabrzu podczas Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera