Polska reprezentantka i grzyby-superbohaterowie w międzynarodowym finale FameLab

Fot. Katarzyna Suchańska, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Fot. Katarzyna Suchańska, Uniwersytet Śląski w Katowicach

O ratujących świat grzybach-superbohaterach opowie zwyciężczyni 10. polskiej edycji konkursu FameLab Marcelina Jureczko podczas międzynarodowego finału, który odbędzie się 29 listopada. Zmierzy się z reprezentantami siedmiu krajów.

FameLab to międzynarodowy konkurs dla młodych badaczy i badaczek, którzy na scenie przedstawiają wybrane zagadnienie naukowe w zajmujący sposób, mając na to tylko trzy minuty.

Jako zwyciężczyni 10. polskiej edycji konkursu, dr inż. Marcelina Jureczko będzie reprezentować Polskę w międzynarodowym finale.

„Finał odbywa się w formule online, nad czym osobiście bardzo ubolewam, gdyż odbiera nam to wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu i interakcji z publicznością. Jedynie zwycięzca będzie miał szansę zaprezentować się na żywo na Cheltenham Science Festival w czerwcu przyszłego roku” – powiedziała młoda naukowczyni, która na co dzień pracuje w Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej, gdzie zajmuje się biotechnologią środowiskową oraz ekotoksykologią.

Tematem jej wypowiedzi, podobnie jak podczas udziału w polskich zmaganiach, będą grzyby. „Tytuł mojego wystąpienia to: ‘Fungi - Avengers who wear caps instead of superhero capes’. Będę więc opowiadała o mojej naukowej współpracy z grzybami, w celu wspólnego ratowania świata przed zanieczyszczającymi środowisko lekami. Ta historia będzie miała dwóch bohaterów, choć jak w tytule, żaden z nich nie nosi peleryny superbohatera, a raczej kapelusz bądź fartuch laboratoryjny” – opowiadała w rozmowie z Nauką w Polsce.

Pytana, czy zaprezentuje takie samo wystąpienie, jak w czerwcu w Katowicach, odpowiedziała, że sam temat pozostaje bez zmian, ponieważ bazuje na prowadzonych przez nią badaniach. „Jednak część wystąpienia została przeze mnie zmieniona i mam nadzieję ulepszona, aby wywrzeć większe wrażenie na publiczności i jury. Zdecydowałam się dodać tam odrobinę ‘naukowej magii’, z naciskiem na pierwszy człon tego określenia, bo przecież nauka jest lepsza od magii, gdyż prawdziwa!” – powiedziała.

Wykorzysta również rekwizyty. „FameLab to trochę taki naukowy show, który oczywiście cały czas musi być poprawny merytorycznie, a do tego jasny i zrozumiały. Rekwizyty pomagają jednak przykuć uwagę odbiorcy, a jednocześnie obrazowo objaśnić poruszane zagadnienie” – wyjaśniła Marcelina Jureczko.

Z kolei pytana o swoje podejście do tego typu wystąpień i czy uczy się ich na pamięć odpowiedziała, że należy do osób, które nigdy nie idą na żywioł. „Zawsze staram się być przygotowana i mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Choć oczywiście czasem stres potrafi nieco popsuć finalny efekt. Mam ogromną nadzieję, że zdołam go opanować. Przyznam, że w tym kontekście bardzo się cieszę, że będę występować jako pierwsza. To uniemożliwi mi mniej lub bardziej świadome porównywanie się do innych uczestników, którzy przecież są mistrzami w swoich krajach i wszyscy prezentują szalenie wysoki poziom” – podkreśliła.

Jak przekazała Marcelina Jureczko, w międzynarodowym finale pojawią się reprezentanci 8 krajów: Austrii, Czech, Niemiec, Włoch, Republiki Południowej Afryki, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

„Mieliśmy już okazję się poznać, ale, niestety, tylko online. Okazją było szkolenie masterclass, prowadzone przez naukowczynię, prezenterkę, komiczkę i trenerkę storytellingu dr Annę Ploszajski” – podała.

Marcelina Jureczko zapytana, czy czuje się gotowa, odpowiedziała, że jeszcze nie w pełni, bo zawsze może być lepiej: „Ale zamierzam poświęcić na to każdą wolną chwilę. Trzymajcie za mnie kciuki!”.

Finał będzie można oglądać na platformie YouTube.

FameLab powstał w 2005 r. w brytyjskim Cheltenham jako część tamtejszego festiwalu nauki, jednak szybko podbił serca publiczności na całym świecie. Lokalne edycje konkursu były organizowane w ponad 30 krajach na wszystkich kontynentach, a na scenach wystąpiło ponad 40 tys. uczestników.

W Polsce FameLab był organizowany w latach 2012-2021 przez Fundację British Council i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym roku polska edycja odbyła się w Katowicach na Uniwersytecie Śląskim, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024. 

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera