Uczelnie i instytucje

NCN koordynatorem partnerstwa europejskiego Social Transformations and Resilience

, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki. PAP/Łukasz Gągulski
, 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki. PAP/Łukasz Gągulski

Od stycznia 2025 r. Narodowe Centrum Nauki będzie koordynatorem partnerstwa europejskiego Social Transformations and Resilience, mającego na celu m.in. pomoc w tworzeniu polityki wspierającej modernizację systemów ochrony społecznej.

Partnerstwa łączą Komisję Europejską, instytucje publiczne oraz sektor prywatny w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze wyzwania, przed jakimi staje Europa. Należą do nich zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, utrata bioróżnorodności czy transformacja cyfrowa.

W latach 2021-2024 powstało 50 partnerstw. W latach 2025-2027 planowane jest utworzenie kolejnych dziewięciu. Zdaniem twórców inicjatyw, są one kluczowym elementem programu Horyzont Europa i znacząco przyczyniają się do rozwoju Europejskiej Przestrzeni Badawczej oraz realizacji politycznych priorytetów UE.

„To nie tylko prestiż, ale przede wszystkim realna szansa, by kształtować tematykę przyszłych konkursów oraz główne założenia partnerstwa, tak aby uwzględniały również polskie priorytety” – powiedziała Malwina Gębalska, zarządzająca zespołem ds. partnerstwa w NCN, cytowana w komunikacie na stronie internetowej NCN.

Social Transformations and Resilience (STR) będzie organizować konkursy na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, a także opracowywać i testować narzędzia oraz polityki mające na celu "zwiększenie odporności krajów na katastrofy i wyzwania społeczne wynikające ze zmian klimatycznych, demograficznych, postępu technologicznego oraz niespodziewanych kryzysów, takich jak wojna czy pandemia".

Inicjatywa będzie wspierać tworzenie polityki opartej na badaniach naukowych w czterech głównych obszarach: modernizacja systemów ochrony społecznej i usług podstawowych, przyszłość pracy, wspieranie edukacji i rozwijanie umiejętności oraz sprawiedliwa transformacja w kierunku neutralności klimatycznej. Przez najbliższe dwa lata partnerstwo będzie pracować nad uszczegółowieniem tych zagadnień.

„Zaczniemy od przeglądu stanu badań przygotowanego przez europejskich naukowców, a następnie przeprowadzimy konsultacje poprzez organizację warsztatów oraz za pośrednictwem platformy online” – powiedziała Gębalska.

Faza przygotowawcza partnerstwa potrwa do końca 2026 roku. W pełnym wymiarze inicjatywa będzie funkcjonować w latach 2027-2034. Komisja Europejska przeznaczy na działania partnerstwa około 60 mln EUR, a dodatkowe 60-90 mln EUR zostanie dołożone z budżetów krajów członkowskich i stowarzyszonych.(PAP)

Nauka w Polsce

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera