Mikroplastik utrudnia usuwanie z wody groźnych bakterii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Niebezpieczne bakterie mogą przylegać do cząstek mikroplastiku, znajdując na nich ochronę. Oznacza to trudniejsze usuwanie patogenów w trakcie uzdatniania wody.

Różne naukowe zespoły odkrywają kolejne, czasami zaskakujące rodzaje zagrożeń ze strony coraz powszechniej zanieczyszczającego środowisko mikroplastiku. To mikroskopijne cząstki, które uwalniają się z przedmiotów, w tym odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Jak poinformowali właśnie eksperci z Norweskiego Uniwersytetu Nauk o Życiu, oczyszczanie ścieków nie eliminuje niektórych ludzkich patogenów, gdy ukrywają się one na mikroplastiku obecnym w wodzie.

Bakterie na plastikowych cząstkach mogą tworzyć trwałe kolonie w postaci biofilmu, zwane plastisferami. Tymczasem cząstki tworzyw nierzadko przechodzą przez stosowane obecnie filtry.

W plastisferach tworzących się na trzech obecnych w ściekach rodzajach plastiku zidentyfikowali groźne mikroorganizmy przenoszone przez żywność.

Z pomocą technik genetycznych znaleźli dowody na obecność patogennych bakterii i wirusów, w tym Listeria monocytogenes, Escherichia coli, norowirusa i adenowirusa.

W próbkach pobranych z nieprzetworzonych oraz z oczyszczonych ścieków badaczom udało się wyhodować bakterie Klebsiella pneumoniae i Acinetobacter spp., co sugeruje, że plastisfery prawdopodobnie chronią patogeny przed skutkami oczyszczania ścieków.

Wyniki te, zdaniem badaczy, podkreślają potencjał plastisfer do chronienia i rozprzestrzeniania patogenów. Bez skutecznego oczyszczania ścieków i zarządzania odpadami z plastiku, ścieki mogą stać się tymczasem nośnikiem patogenów łączących z plastikiem.

Naukowcy podkreślają więc konieczność opracowania metod usuwania plastiku ze ścieków.

„Plastiki obecne w oczyszczalniach ścieków są zasiedlane przez mikrobiologiczne biofilmy zwane plastisferami, które mogą przenosić patogeny, w tym Listerię, E. coli, Klebsiella pneumoniae i Acinetobacter spp., które utrzymują się mimo procesów oczyszczania. Badanie to podkreśla potencjał plastisfer w rozprzestrzenianiu patogenów z już oczyszczonych ścieków, co stanowi wyzwanie z obszaru zdrowia środowiskowego i wysiłków związanych z ponownym wykorzystaniem wody” – podkreślają autorzy badania opisanego w magazynie „PLOS ONE”. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    COVID-owa "mgła mózgowa" - związana z funkcją płuc

  • Fot. Adobe Stock

    Hibernujące wiewiórkowate nie czują pragnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera