Uczelnie i instytucje

Bydgoszcz/ Miasto przekazało szpital politechnice

08.11.2024. Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel (L), rektor Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marek Adamski (C) i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (P) podczas uroczystości przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, 8 bm. W szpitalu wiedzę i doświadczenie zdobywać będą studenci Wydziału Medycznego. PAP/Tytus Żmijewski
08.11.2024. Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel (L), rektor Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marek Adamski (C) i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (P) podczas uroczystości przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, 8 bm. W szpitalu wiedzę i doświadczenie zdobywać będą studenci Wydziału Medycznego. PAP/Tytus Żmijewski

Władze Bydgoszczy przekazały w piątek Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego. Lecznica będzie bazą kliniczną uczelni, która od października rozpoczęła kształcenie lekarzy.

Umowę o "zmianie podmiotu prowadzącego" szpital podpisali prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski. Obecny był wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel.

Nowa nazwa placówki to Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej.

"To chyba pierwszy akt przekazania przez samorząd szpitala miejskiego na rzecz uczelni. Zgodę na to musieli wyrazić minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Droga do tego nie była wcale prosta, dlatego chciałbym pogratulować determinacji rektorowi i władzom uczelni, a także prezydentowi i radzie miasta" - powiedział wojewoda Michał Sztybel.

Prezydent Bruski podkreślił, że rektor politechniki podjął sformułowane przez czterema laty wyzwanie, żeby medycyna była na bydgoskiej uczelni i doprowadził uruchomienia kierunku lekarskiego. Zaznaczył, że każda uczelnia kształcąca lekarzy potrzebuje bazy klinicznej. Dodał, że szpital jest w dobrej sytuacji finansowej.

Prof. Adamski przyznał, że przejęty szpital jakkolwiek będzie kluczowy w kształceniu lekarzy, to nie wystarcza jako całe zaplecze dydaktyczne, dlatego uczelnia ma podpisane szereg umów m.in. z innymi szpitalami w mieście.

Jedną z placówek, z którą Politechnika Bydgoska ma podpisaną umowę o współpracy jest 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy. Wojewoda poinformował, że drugą uczelnią, z którą szpital wojskowy miał wcześniej podpisaną umowę była Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, prowadzona przez Fundację Lux Veritatis, ale już wypowiedział tę umowę.

Przekazanie szpitala poprzedziły działania Rady Miasta Bydgoszczy. Najpierw radni w kwietniu 2023 r. przyjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie, a w kwietniu 2023 r. przegłosowali uchwałę o darowiźnie na rzecz uczelni. Do sfinalizowania konieczne były zgody Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Politechnika Bydgoska za czasów poprzedniego rządu otrzymała zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego od roku akademickiego 2024/2025, pomimo negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Po zmianie władzy uczelnia, żeby rozpocząć kształcenie lekarzy, musiała spełnić wszystkie wymagania PKA i przejść ponowny audyt. Uczelnia przeszła przez ten proces pomyślnie.

Od października kształcenie na politechnice rozpoczęło 60 studentów, którzy zostali wyłonieni spośród 847 kandydatów.

W sprawę otwarcia kierunku lekarskiego na politechnice byli zaangażowani politycy z Bydgoszczy, sprawujący funkcje na różnych szczeblach władzy i reprezentujący różne opcje polityczne. Zgodnie podkreślali, że lekarze powinni być kształceni na bydgoskiej uczelni, chociaż w mieście funkcjonuje Collegium Medicum, będące częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Collegium powstało 2004 r., gdy bydgoska Akademia Medyczna została włączona do UMK. Do CM UMK należą dwa szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy.(PAP)

Nauka w Polsce

rau/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera