NCN przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Narodowe Centrum Nauki przyznało granty na projekty z udziałem zespołów polskich, słoweńskich i czeskich. W ramach konkursu OPUS 26+LAP/Weave sfinansowano jeden projekt trójstronny i cztery dwustronne. Krajowe zespoły otrzymały łącznie ponad 7,5 mln zł.

Projekty z udziałem badaczy ze Słowenii i Czech, które właśnie otrzymały finansowanie w OPUS 26+LAP/Weave będą realizowane przez naukowców z Gdańska, Poznania oraz Krakowa – poinformowało NCN w komunikacie na swojej stronie.

W obszarze nauk o życiu wśród laureatów jest zespół pod kierownictwem dr. hab. Marcina Gruszeckiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który zrealizuje projekt dotyczący zastosowania uczenia maszynowego wraz z elementami fizjologii w diagnostyce medycznej, do badania zaburzeń oddechowych.

Z kolei dr inż. Olga Orman z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pokieruje polskim zespołem realizującym projekt pt. „Analiza porównawcza cech wzrostowych odnowienia buka i jodły kształtowanych przez odmienne warunki pogodowe, klimatyczne i środowiskowe w różnych częściach ich naturalnych zasięgów w Europie”.

W grupie nauk ścisłych i technicznych finansowanie otrzymał zespół pod kierownictwem dr. hab. inż. Mateusza Barczewskiego z Politechniki Poznańskiej, który zajmie się żywymi materiałami hybrydowymi na biopochodnych podłożach kompozytowych.

Natomiast dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj z Politechniki Gdańskiej pokieruje realizacją badań dotyczących zjawiska kawitacji w mikrokanałach do aktywacji utleniaczy chemicznych.

W grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce zespół z Polski pod kierownictwem dr. hab. Michała Mencfela z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy trójstronnej z partnerami z Czech i Słowenii przeprowadzi studium porównawcze dotyczące kolekcjonerstwa artystycznego arystokracji środkowoeuropejskiej w latach 1795-1939.

Prace polskich naukowców w programie Weave finansuje Narodowe Centrum Nauki, prace czeskich naukowców – Czech Science Foundation (GAČR), a prace zespołów ze Słowenii – słoweńska agencja ARIS (Slovenian Research and Innovation Agency).

OPUS to największy konkurs Narodowego Centrum Nauki na projekty badawcze, ogłaszany dwa razy w roku. Polscy badacze mogą ubiegać się w nim o finansowanie projektów krajowych, realizowanych we współpracy międzynarodowej oraz takich, w których polskie zespoły wykorzystują tzw. wielkie międzynarodowe urządzenia badawcze.

Jak przypomniało NCN, w jesiennej odsłonie OPUS otwierana jest ścieżka finansowania dla projektów realizowanych we współpracy międzynarodowej – w ramach programu Weave. Dzięki temu w konkursie OPUS 26+LAP/Weave polscy naukowcy mogli ubiegać się o finansowanie projektów dwu- lub trójstronnych realizowanych we współpracy z partnerami z Austrii, Czech, Niemiec, Słowenii, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii.

Więcej informacji – również o poprzednich turach rozstrzygnięć konkursu OPUS 26+LAP/Weave – można znaleźć tutaj.  (PAP)

Nauka w Polsce

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Prof. Izdebski: trzy razy składałem wniosek, nim zdobyłem prestiżowy grant ERC Synergy

  • 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN przyznało granty OPUS 27 i PRELUDIUM 23 o łącznej wartości niemal 665 mln zł

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera