Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński
Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

Budowanie mostów poprzez historie, dialogi i wizje – to motyw przewodni 12. konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN). Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 12-14 listopada w Centrum Edukacji Ekologicznej ,,Hydropolis” we Wrocławiu.

W ramach corocznej konferencji odbywa się spotkanie przedstawicieli polskich centrów nauki, muzeów techniki, organizacji, firm, ośrodków naukowych i akademickich, a także innych podmiotów zajmujących się edukacją oraz komunikacją i popularyzacją nauki. Wydarzenie organizują i przygotowują członkowie Stowarzyszenia SPIN - ogólnopolskiej sieci, skupiającej 40 takich podmiotów.

"Głównym celem działania naszego stowarzyszenia jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji, a także wspomaganie lepszego rozumienia nauki i inspirowanie dialogu społecznego. Dlatego czujemy się odpowiedzialni nie tylko za rozwój profesjonalizacji edukacji i popularyzacji nauki, ale też za aktywizowanie społeczeństwa do podejmowania działań np. na rzecz klimatu czy walki z dezinformacją" – podkreśla prezes Stowarzyszenia SPIN i dyrektor Centrum Nauki Experyment Alicja Harackiewicz.

Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Mosty – historie, dialogi, wizje". Ma ono skłonić do rozmowy o budowaniu mostów między nauką a społeczeństwem, które pomogą stworzyć społeczeństwo świadome i otwarte na wyzwania przyszłości, gotowe do słuchania siebie nawzajem i zdolne do znalezienia porozumienia.

"Współczesne społeczeństwo jest spolaryzowane nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również społecznym. Różnimy się fundamentalnie w sposobie postrzegania rzeczywistości, co często prowadzi do wzajemnego negowania naszych perspektyw i izolacji w swoich bańkach informacyjnych. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że przyzwyczailiśmy się do tego stanu rzeczy. Dialog, także międzypokoleniowy, nie jest traktowany poważnie, a fake newsy nie budzą już w nas oburzenia. Dlatego naszym zadaniem, jako osób zajmujących się komunikacją i popularyzacją nauki, jest inicjowanie dialogów i podejmowanie trudnych tematów" – podkreślają organizatorzy konferencji.

W programie wydarzenia znalazły się wystąpienia plenarne, sesje tematyczne oraz warsztaty. Konferencję otworzy wykład Macieja Makselona – polonisty, redaktora i nauczyciela akademickiego, który opowie o roli języka inkluzywnego w komunikacji oraz o barierach, jakie mogą wystąpić na skutek tradycyjnych norm językowych i kulturowych. W kolejnych sesjach prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak prowadzić angażujące kampanie społeczne, jak uczynić grywalizację narzędziem popularyzacji nauki, jak rozwijać empatię i komunikację wśród uczestników zajęć, a także jak popularyzować wiedzę przyrodniczą, jak prowadzić dialog międzypokoleniowy i jak popularyzować nauki humanistyczne. Będzie też o trójstronnym dialogu między centrami nauki, społeczeństwem i badaczami akademickimi; o lokalnej i globalnej roli centrów nauki, a także o roli fabularyzacji w różnych formach popularyzacji nauki.

Drugiego dnia będzie mowa m.in. o storytellingu w produkcjach planetarnych, o prezentowaniu historii nauki, a także o współpracy i partycypacji z odwiedzającymi. Nie zabraknie praktycznych porad i wskazówek m.in. o tworzeniu i utrzymywaniu eksponatów interaktywnych, o narzędziach i metodach wspierających rozwój kompetencji edukatorów, o tworzeniu pracowni do zajęć edukacyjnych oraz o wyzwaniach, jakie napotykają nowe osoby podczas wdrażania się do pracy ze zwiedzającymi.

Na zakończenie Monika Borycka - obserwatorka trendów i analityczka innowacji technologicznych – opowie o kluczowych trendach kształtujących nie tylko świat nauki, ale także technologię, społeczeństwo i kulturę. Jej wystąpienie zatytułowano" "Po co nam przyszłość".

Konferencja odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął serwis Nauka w Polsce. Pełen program dostępny jest na tej stronie.

Można się jeszcze zapisywać.

Miastem-gospodarzem tegorocznej edycji jest Wrocław. Uczestników ugości tamtejsze Centrum Edukacji Ekologicznej "Hydropolis" – unikatowe centrum wiedzy o wodzie łączące walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest ono także przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego, ponieważ ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera