Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Uniwersytet Medyczny pozyskał nowoczesny mikroskop do badań

Jeden z obiektów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (cat) PAP/Maciej Kulczyński
Jeden z obiektów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (cat) PAP/Maciej Kulczyński

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pozyskał nowoczesny mikroskop, który otwiera zupełnie nowe możliwości badawcze. Będzie służył nie tylko badaczom Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ale także projektom międzynarodowym - podano w komunikacie uczelni.

W komunikacie na stronie internetowej uczelni kierownik Katedry i Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej prof. dr hab. inż. Julita Kulbacka zachęca do współpracy i eksploracji możliwości, jakie niesie ze sobą nowa technologia.

„Poza szeroką gamą nowych możliwości obrazowania biologicznego, tak innowacyjny sprzęt z pewnością zwiększy atrakcyjność wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego na krajowej i międzynarodowej arenie badawczej. Jestem przekonana, że będzie to miejsce, w którym zrodzi się wiele wspólnych projektów oraz innowacyjnych pomysłów, przekutych na dobre publikacje i granty” - powiedziała prof. Julita Kulbacka.

Sercem pracowni jest mikroskop ZEISS LSM 980 z Airyscan 2 – pierwszy taki mikroskop konfokalny wysokorozdzielczy na wrocławskim UM. Kosztował ponad 3,2 mln zł i został zakupiony ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach dotacji na inwestycje związane z działalnością naukową.

„Kilka systemów LSM980 już pracuje w Polsce, ale nasz model jest unikalny w zakresie połączenia swoich możliwości” - wyjaśniła prof. Kulbacka.

Podkreślono, że pracownia, w której będą prowadzone badania z wykorzystaniem tego mikroskopu, powstała na Wydziale Farmaceutycznym przy Katedrze i Zakładzie Biologii Molekularnej, ale w założeniu będzie służyć wszystkim naukowcom z UMW i innych jednostek naukowych Wrocławia.

„Liczne ośrodki badawcze na świecie współpracujące z UMW poparły wniosek grantowy naszej uczelni. Są to m.in.: Vilnius Gediminas Technical University oraz Vytautas Magnus University (Litwa), Old Dominion University (USA), University of Lorraine, Institute of Pharmacology and Structural Biology (Francja), a także Institute of Cancer Research (UK)” - czytamy w komunikacie.(PAP)

Autor: Roman Skiba

ros/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera