Czworo astronautów wróciło na Ziemię po prawie ośmiu miesiącach spędzonych na ISS

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Czworo astronautów wróciło w piątek na Ziemię, po prawie ośmiu miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – podała agencja AP. Ich pobyt był przedłużony o prawie dwa miesiące przez problemy z kapsułą Starliner Boeinga oraz przejście huraganu Milton.

Kapsuła SpaceX wraz z załogą składającą się z trojga Amerykanów i jednego Rosjanina, wylądowała bezpiecznie przy wykorzystaniu spadochronu w Zatoce Meksykańskiej, u wybrzeży Florydy.

Astronauci, którzy dotarli na ISS w marcu, powinni wrócić na Ziemię zgodnie z harmonogramem lotów po sześciu miesiącach. Ich powrót został przesunięty w czasie w związku z problemem z nową kapsułą Starliner firmy Boeing, która z dwojgiem astronautów przybyła na stację w czerwcu. Mająca trwać tydzień misja została wydłużona w związku z wystąpieniem usterek technicznych, w tym wycieku helu i uszkodzenia silników. Pusta kapsuła wróciła na Ziemię na początku września.

Drugim czynnikiem, który opóźnił powrót astronautów do domu był huragan Milton, który w pierwszej połowie października sprowadził niesprzyjające warunki pogodowe – silne wiatry i sztorm na morzu.

Powrót na Ziemię Matthew Dominicka, Michaela Barratta, Jeanette Epps i Aleksandra Grebenkina kończy okres, gdy na stacji panował tłok w związku z koniecznością pozostania dwojga astronautów ze Starlinera. Obecnie na ISS przebywa czworo Amerykanów oraz trzech Rosjan.(PAP)

mzb/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera