III edycja Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia rozpoczęła się w środę w Katowicach. W programie przewidziano panele poświęcone m.in. innowacjom dydaktycznym, umiędzynarodowieniu edukacji, mobilności akademickiej oraz roli sztucznej inteligencji w procesach edukacyjnych.
Trzydniowe spotkanie, organizowane przez Konsorcjum Akademickie Katowice - Miasto Nauki w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, będzie przestrzenią dyskusji na temat jakości kształcenia w kontekście międzynarodowym.
Uczestnicy będą mieli okazję wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami dotyczącymi umiędzynarodowienia kształcenia, a także podzielić się wynikami międzynarodowych projektów edukacyjnych oraz innowacjami dydaktycznymi, które z sukcesem zostały wdrożone na uczelniach polskich i zagranicznych. Jednym z istotnych tematów będzie omówienie realizacji idei uniwersytetów europejskich w Polsce.
Uroczysta inauguracja ICEQ odbędzie się w czwartek w Muzeum Śląskim. W jej ramach uczestnicy wezmą udział w panelu dyskusyjnym, który skupi się najskuteczniejszych metodach wspierania międzynarodowej mobilności. Eksperci z Polski, USA i Turcji omówią również programy, które umożliwiają efektywną wymianę kadry akademickiej i studentów.
Tematyka kongresu obejmuje m.in. rozwój sztucznej inteligencji i jej wpływ na kształcenie, partycypację studentów w kształtowaniu własnych ścieżek edukacyjnych oraz przygotowanie do zawodów przyszłości.
Podczas kongresu zostaną poruszone także kwestie podwójnych dyplomów, dyplomów europejskich, mobilności studentów i pracowników oraz budowania międzynarodowych partnerstw wokół strategicznych aspektów kształcenia. Uczestnicy będą mogli zgłębić zagadnienia dotyczące wykorzystywania już sprawdzonych rozwiązań przez czołowe europejskie uniwersytety, co ma szczególne znaczenie w obliczu dynamicznych zmian w świecie.
Szczegółowy program kongresu dostępny jest na stronie wydarzenia, a rejestracja odbywa się za pośrednictwem platformy Coffee.
Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia są uczelnie należące do Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Honorowy patronat nad kongresem objęli m.in.: minister nauki, minister kultury i dziedzictwa narodowego, minister zdrowia, wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego oraz prezydent Katowic.
Partnerami wydarzenia są Województwo Śląskie, Miasto Katowice i Muzeum Śląskie, a partnerami merytorycznymi Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.(PAP)
Julia Szymańska
jms/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.